Кафедра військово-технічної та військово-спеціальної підготовки

 
 

Кафедра військово-технічної та військово-спеціальної підготовки

Кафедра военно-технической и военно-специальной подготовки (катедра) КАІТ взу нзуКафедра військово-технічної та військово-спеціальної підготовки

ВО обов'язки завідувача кафедрою професор Убайдуллаєв Юсуфжон Нуруллайович

тел.(044) 228-39-95

Деятельность специалистов заключается в создании аппаратно-программных средств современных и перспективных информационных технологий, разработке и применении компьютерных систем и сетей общего и специального назначения, их системного программного обеспечения, специализированных компьютерных систем и сетей с оптимизированными параметрами, встроенных компьютерных систем, технических средств защиты информации в компьютерных системах и сетях. - See more at: http://kpi.ua/ru/node/412#sthash.YzbptjUJ.dpuf
Деятельность специалистов заключается в создании аппаратно-программных средств современных и перспективных информационных технологий, разработке и применении компьютерных систем и сетей общего и специального назначения, их системного программного обеспечения, специализированных компьютерных систем и сетей с оптимизированными параметрами, встроенных компьютерных систем, технических средств защиты информации в компьютерных системах и сетях. - See more at: http://kpi.ua/ru/node/412#sthash.YzbptjUJ.dpuf

Петренко Микола Михайлович

Харченко Володимир Юрійович

Попельний В'ячеслав Юрійович

Деятельность специалистов заключается в создании аппаратно-программных средств современных и перспективных информационных технологий, разработке и применении компьютерных систем и сетей общего и специального назначения, их системного программного обеспечения, специализированных компьютерных систем и сетей с оптимизированными параметрами, встроенных компьютерных систем, технических средств защиты информации в компьютерных системах и сетях.

 

САМООКОПУВАННЯ ТА МАСКУВАННЯ

Фортифікаційне обладнання займаних військами районів (позицій) забезпечує найбільш ефективне застосування зброї, бойової техніки і надійний захист військ від всіх засобів ураження.

Підрозділи родів військ і спеціальних військ у всіх видах бою зводять фортифікаційні споруди (окопи, траншеї, ходи, споруди для спостереження і ведення вогню, укриття для особового складу, техніки, боєприпасів і інших матеріальних засобів.

При зведенні фортифікаційних споруд війська використовують траншейні і котловани машини екскаватори, бульдозерне обладнання, автомобільні крани, лісопильні засоби, компресорні станції, а також шанцевий інструмент і місцеві матеріали.

Котловані машини призначені для відривання в талих ґрунтах котлованів і укриттів - для бойової і спеціальної техніки при позицій військ і пунктів управління.

Машина МДК-3 в якості базового шасі служить гусеничний транспортер-тягач МТ-Т Вона відриває котловани за один-два проходи, рухаючись заднім ходом. Ґрунт відкидається в ліву сторону по ходу машини. Машина має розпушувач, що дозволяє розробляти мерзлий і твердий ґрунт на глибину до 0,3 м

Бульдозерне застосовується для вирівнювання дна котлованів і аппарелей, грубого планування майданчиків перед відриванням котлованів, а також для засипки виїмок.

 

Полкова землерийна машина ПЗМ-2 призначена для відривання котлованів і траншей при позицій військ і пунктів управління.

Відривання траншей забезпечується як в талих, так і в мерзлих ґрунтах, а котлованів тільки в талих ґрунтах.

Робоче ПЗМ-2 змонтоване на базі колісного тягача і складається з безковшового робочого органу (для відривання котлованів і траншей), бульдозерного (для засипки котлованів і споруд) і лебідки, яка забезпечує необхідне зусилля при відриванні траншей в мерзлих ґрунтах і котлованів в перезволожених ґрунтах.

Військові одноковшові екскаватори призначені для відривання котлованів в талих ґрунтах до IV категорії включно, а також для і розвантаження конструкцій споруд і будівельних матеріалів при позицій військ і пунктів управління.

Екскаватор 3-305БВ. оснащений уніфікованим робочим , яке може бути змонтоване як пряма лопата, зворотна лопата або як кран. Екскаватор ЗОВ-4421 обладнаний тільки зворотною лопатою.

Базовою машиною екскаваторів є шасі автомобіля КРАЗ-255Б

Для розробки ґрунтів можуть бути використані і екскаватори народного господарства.

Танковий бульдозер БАТУ-55 призначений для відривання окопів для танків, обладнання проходів в протитанкових перешкодах і спусків до місць переправ; навішується на танки Т-54, Т-551Т-62.

На інших танках є вбудоване для самообкопування.

Військові автомобільні крани призначені для навантажувально- розвантажувальних робіт, а також для монтажу конструкцій і споруд.

Лісопильний засіб - військова пересувна лісопильна рама ЛРВ-1, призначена для подовжнього розпилювання колод на бруси і дошки. У транспортному положенні вона встановлюється на пневмоколісну ходову частину, що складається з переднього і заднього ходу, які при розгортанні лісопильної рами від'єднуються від неї і викочуються в сторони. Транспортується Лісопильна рама автомобілем типу КРАЗ-255.

Фортифікаційне обладнання займаних військами позицій і районів організовується командирами підрозділів, які визначають накреслення траншей і ходів , місця посадки споруд на позиціях і в районах відповідно до бойового завдання, задуму бою і з урахуванням захисних і маскуючих властивостей місцевості, уточнюють характер, черговість і терміни фортифікаційного обладнання.

При виділенні підрозділам землерийних машин командири підрозділів на місцевості ставлять завдання розрахункам цих машин, встановлюють послідовність 4 час позицій, дають вказівки про порядок зустрічі і супроводу машин, визначають місце їх збору після виконання завдань.

Фортифікаційні споруди по тактичному призначенню підрозділяються на наступні групи:

 • споруди для ведення вогню, або вогняні споруди;
 • споруди для спостереження і командних пунктів, або споруди для пунктів управління;
 • траншеї і ходи сполучення;
 • укриття для особового складу, медичних пунктів, засобів транспорту, бойової техніки і інших матеріальних засобів.

Споруди для ведення вогню забезпечують найбільш ефективне використання різних видів зброї. Деякі види споруд для ведення вогню мають значну протяжність (наприклад, траншеї), завдяки чому вони є не тільки вогняною позицією, але також і укритим, що забезпечує прихований маневр особового складу і зброї.

Споруди для спостереження і командних пунктів служать для забезпечення стійкого управління військами в бою. Безперервне спостереження за полем бою і діями на ньому своїх військ і військ супротивника забезпечується обладнанням споруд для спостереження, що є частиною спостережних або командних пунктів. Робота штабів, захист особового складу і техніки на пунктах управління забезпечуються обладнанням сховищ і інших видів укриття.

Траншеї і ходи сполучення разом із забезпеченням інших бойових завдань використовуються для прихованого пересування під вогнем супротивника особового складу, зброї і інших засобів. Траншеї призначаються переважно для забезпечення ведення вогню, спостереження і прихованого

сполучення по фронту. Ходи сполучення на відміну від траншей забезпечують головним чином приховане сполучення з тилом.

Укриття захищають особовий склад, бойову і транспортну техніку, боєприпаси і інші види матеріальних засобів від засобів ураження противника. Одночасно вони дають захист від негоди.

Вказані вище групи фортифікаційних споруд по характеру захисних властивостей можуть бути відкритого і закритого типу. Відкриті споруди влаштовуються у вигляді земляних виїмок і не мають захисту зверху, закриті споруди мають захист з усіх боків. Відкриті споруди для ведення вогню називаються окопами (траншеями).

По ступеню захисту закриті фортифікаційні споруди підрозділяються на споруди легкого і важкого типу.

Споруди легкого типу дають захист від прямого попадання снарядів калібру 106,7 мм і зменшують радіус зони ураження при ядерному вибуху.

Споруди важкого типу захищають в районі епіцентру номінального повітряного ядерного вибуху, а також від прямого попадання снарядів калібру до 155 мм.

Споруди, які забезпечують великий ступінь захисту, відносяться до споруд потужного типу.

По характеру захисних конструкцій і способу зведення закриті фортифікаційні споруди підрозділяються на котловані і підземні.

Фортифікаційні споруди незалежно від їх призначення по своєму влаштуванню і розташуванню на місцевості повинні задовольняти деяким загальним тактико-технічним вимогам, коротка характеристика яких приводиться нижче.

 1. Кожна споруда по своєму влаштуванню і розташуванню на місцевості повинна задовольняти вимозі забезпечення найбільш ефективних дій солдатів і військових підрозділів. Наприклад, вогняні споруди повинні бути побудовані і розміщені на місцевості так, щоб з них можна було вести влучний вогонь в потрібних напрямах, без мертвих просторів; споруда для спостереження повинна давати можливість вести безперервне спостереження в заданому секторі; сховище для особового складу не повинно затрудняти швидкого виходу з нього військового підрозділу для виконання своїх бойових завдань тощо.
 2. Кожна фортифікаційна споруда повинна задовольняти вимозі забезпечення живучості бойових сил і засобів, тобто вимозі виконання того або іншого бойового завдання під вогнем супротивника. З цією метою кожна споруда повинна мати ті або інші захисні властивості, бути якомога менше помітним з боку супротивника як по своїх наземних габаритах, так і по розташуванню на місцевості.
 3. Кожна фортифікаційна споруда повинна бути побудована наявними силами і засобами в задані терміни. Якщо окрема споруда (або позиція в цілому) не може бути готовою до того моменту, коли потрібно буде використовувати її в бою, вона повинна бути визнана непридатною для даних умов бойової обстановки незалежно від її бойових і технічних якостей.

1. Самоокопування. Одиничні окопи, їх елементи.

 

 

Окоп для стрільби з автомата

Окоп для стрільби з автомата

лежачи

з коліна

v=0,3м. куб., 0,5 чол./год

v—0,8 м. куб., 1,2 чол./год.

 

Окоп для стрільби з автомата стоячи

v-1,4 м. куб., 2,5 чол./год.

Для веденя вогню, спостереженя і захисту від засобів ураження обладнюються окопи для стрільби лежачи, з коліна, стоячи.

При відриванні окопів, земля викидається вперед і в сторони, утворюючи бруствер, який захищає стрільця від фронтального і флангового автоматного кулеметного вогню.

Під час переходу військ до оборони в умовах безпосереднього зіткнення : противником на позиціях механізованих (танкових) підрозділів в першу чергу обладнуються одиночні (парні) окопи для кулеметників, стрільців, гранатометників, стрільців-зенітчиків, вогнеметників, окопи для танків,

БМП, БТР та інших вогневих засобів, проводиться розчищення місцевості в секторі спостереження та ведення вогню.

В другу чергу одиночні окопи з’єднуються між собою траншеєю в окопи на відділення, обладнуються окопи на запасних вогневих позиціях для танків, БМП, БТР, та інших вогневих засобів. Для захисту особового складу обладнуються перекриті (відкриті) щілини, бліндаж.

В подальшому окопи на відділення з’єднуються між собою траншеєю, відриваються ходи сполучення в тил, спочатку глибиною 0,6м, а потім 1,1 м.

В умовах, коли противник відсутній, та коли дозволяє обстановка, фортифікаційні споруди обладнуються з максимальним використанням засобів механізації, з подальшим дообладнанням їх особовим складом вручну.

ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ РОЗТАШУВАННЯ ОКОПІВ

Місце розташування окопів повинно задовольняти наступним вимогам:

 • допускати хороший огляд та обстріл попереду лежачої місцевості не дистанцію не менше 400 м., огляд та обстріл підступів до сусідніх окопів
 •  задовольняти маскуванню окопу
 • забезпечувати потайне сполучення з тилом і з сусідніми окопами.

Окопи для танків, БМП, БТР та транспортних засобів. Розміщення окопів з урахуванням захисних властивостей та зручності ведення вогню.

 

Окоп для танка                                  Окоп        для БМП

 

Окопи для танків за допомогою наліпного обладнання, або вручну. Окопи для БМП, БТР відривають вручну або за допомогою землерийних машин.

Для транспортної техніки і інженерних машин влаштовуються котловинні сховища, які представляють собою котлован прямокутної форми в плані, з однією або двома апарелями для з'їзду і виїзду з бруствером. Найбільш поширені тупикові сховища, які влаштовуються для більшості бойової техніки і автотранспорту.

Прохідні сховища з двома апарелями влаштовують як правило для машин з причепом, а також для групи бойових машин або автомобілів.

Довжина сховища по дну складає на 50 ом. а ширина на 20-30 см. більшою відповідних розмірів техніки. Глибина котлована повинна бути такою, щоб машина з вантажем була схована.

МАСКУВАННЯ ОСОБОВОГО СКЛАДУ, ОЗБРОЄННЯ, БОЙОВОЇ ТЕХНІКИ ПІДРУЧНИМИ ЗАСОБАМИ МАСКУВАННЯ.

Маскуванням називаються заходи, які проводяться особовим складом з метою приховати раптовість дій та зменшити втрати в живій силі і техніці, а також ввести противника в оману відносно своїх сил, засобів, дій і намірів. Суть маскування полягає в усуненні демаскуючих ознак при приховуванні військ і об’єктів, а також у створенні хибних об’єктів. Особлива увага приділяється маскувальній дисципліні.

Маскування досягається зберіганням військової таємниці; потайним розміщенням і переміщенням військ; застосуванням табельних засобів маскування, місцевих матеріалів, димів, аерозолів; маскувальним фарбуванням техніки і озброєння; демонстративними діями; створенням хибних районів розташування військ, позицій і об'єктів; строгим виконанням вимог маскувальної дисципліни.

Основними способами маскування є:

 • приховування
 • імітація
 • демонстративні дії
 • дезінформація

Приховування полягає в недопущенні поміж або усуненні демаскуючих ознак військ і об’єктів. Воно здійснюється частинами і підрозділами постійно, без спеціальних на то вказівок старшого командира (начальника).

Імітація полягає в створенні хибних районів розташування і пересування військ, хибних об’єктів шляхом неправдивої інформації про стан об’єктів, відтворення відповідних демаскуючих ознак.

Демонстративні дії полягають в реальних діях виділених для цього частин і підрозділів, спрямованих на приховування розташування і дій військ і на введення противника в оману відносно його намірів.

Дезінформація полягає в доведенні до противника неправдивих відомостей за допомогою технічних засобів зв’язку, друку, радіо, по неофіційним каналам та іншими засобами і способами.

Табельні маскувальні комплекти і маски

Для маскування озброєння, техніки і споруд від оптичних засобів розвідки застосовуються наступні табельні засоби:

 • маскувальні комплекти МКТ-Т, МКТ-С, МКТ-П, МКС-2М, (МКС-2), МКС-2П, МКТ-2П
 • універсальна безкаркасна маска "Шатер”
 • універсальна каркасна маска УМК
 • деформуюча маска "Зонт- І
 • радіопрозора маска МРС

 

Маскування особового складу

 

Маскування техніки

Кафедра гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин

Матеріал з Wikiситет

Історія

Кафедра гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин належить до найстаріших кафедр університету. Вона створена на основі наказу Всесоюзного комітету у справах вищої школи при Раді Народних комісарів СРСР № 103 від 10 січня 1938 року під назвою «Кафедра утилізації водної енергії і насосних станцій» ввійшла до складу Київського гідромеліоративного інституту. За період свого існування кафедра мала, крім зазначених, ще такі п’ять назв: «Використання водної енергії і насосних установок», «Використання водної енергії», «Використання водної енергії і насосних станцій», «Використання водної енергії та гідравлічних машин», «Гідроенергетики та гідравлічних машин».

Досягнення кафедри тісно пов’язані з її кадровим складом – фа-хівцями найвищого ґатунку, яскравими особистостями. Першим завідувачем кафедри був академік Академії наук УРСР, доктор технічних наук, професор Г.Й. Сухомел. У подальші роки цю посаду обіймали доценти, кандидати технічних наук С.М. Кудін, І.Г. Максимов, Б.К. Дубровський, М.Т. Назаров, М.І. Крисенков , професор, кандидат технічних наук В.В. Лутаєв, доктор технічних наук, професор О.А. Рябенко, який і зараз очолює кафедру.

Професорсько-викладацький склад кафедри – 22 співробітники забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців для таких важливих галузей господарства держави, як гідроенергетика, теп-лоенергетика, атомна енергетика, гідромеліорація, водопостачання та інші.

На кафедрі було засновано п’ять наукових шкіл відомими вченими:

 • доцент, канд. техн. наук І.Г. Максимов - дослідження роботи зрівнювальних резервуарів і блоків ГЕС, підготував монографію «Зрівнювальні резервуари гідроелектростанцій», 1960 р. Під його керівництвом захистили кандидатські дисертації Лутаєв В.В., 1968 р., Цюцюра Р.М., 1971 р. і, продовжуючи їх напрям роботи, Нестеренко В.П., 1989 р.
 • професор, д.т.н. П.Ф. Завгородний - процеси тепломасообміну в твердих тілах. Під його керівництвом захистили кандидатські дисертації Тимейчук О.Ю., 1993 р. і Смалько М.В., 2001 р.
 • доцент, канд. техн. наук М.Т. Назаров - неусталений рух рідини у відкритих руслах, роботу сміттєзатримувальних пристроїв насосних станцій і режими роботи вакуумних систем, опублікував навчальний посібник «Гідроелектричні станції. Многофакторні задачі», 1975 р., і монографію «Вакуумні установки автоматизованих насосних станцій сьогодення і майбутнього», 1999 р.
 • доцент, канд. техн. наук М.І. Крисенков - нерівномірні течії води в водоводах гідроенергетичних установок, роботу і роз-рахунки зрівнювальних резервуарів ГЕС, розрахунки водоповітряних резервуарів. Під його керівництвом написали і успішно захистили дисертації Веремчук А.І., Суничук С.В., Яковлева О.М
 • професор, д.т.н. О.А. Рябенко присвятив свою наукову роботу вивченню білякритичних течій. Ряд наукових праць ним опубліковано у Росії, США, Тунісі, Алжирі, всього 170 науко-вих і методичних праць. Під керівництвом професора Рябенко О.А. захистив дисертацію виробничник О.Є. Чернобиль та викладач Яковлева О.М. Продовжують працюювати канди-датськими дисертаційними роботами начальник гідротехнічного цеху Київських ГЕС та ГАЕС Давидович В.М., асистенти Галич О.О. і Тимощук В.С., аспіранти Поплавський Д.М. і Семенуха А.В.

На кафедрі в різні роки працювали і працюють відомі вчені, науковці, дослідники.

Серед них - видатний вчений Г.О. Претро - головний інженер проекту Саяно-Шушинської ГЕС, автор монографій: Специальные типы гидроэлектростанций, Специальные типы зданий гидроенергетических установок, Гидроакуммулирующие электростанции.

Суттєвий внесок в розвиток цього напрямку вніс канд. техн. наук, доцент В.А. Солнишков . Він керував семінаром з гідромеханіки для аспірантів і пошуковців УІІВХ (1971-1973 рр). Опублікував монографію - Исследование отсасывающих труб гидротурбин.

Дубровський Б.К. був призначений на посаду головного інженера Новосибірської ГЕС в 1959 р. На цій посаді він працював до 1965 року і виїхав в м. Рівне на викладацьку роботу, де був обраний завідувачем кафедри використання водної енергії та гідравлічних машин. Написав книгу «Над широкою Об’ю».

Працюючи в цьому напрямі канд.техн. наук, доцент Г.А. Свинарьов опублікував книгу «Горизонтальные капсульные гидротур-бины осевого типа», а В.І. Чеботарьов такі видання: Гидрологиче-ские и водноэнергетические расчеты сельских ГЕС, . Гидрометри-ческие сооружения.

Є.П. Лисовенко досліджував гідроенергетичні установки, які призначені для автоматизації зрошувальних систем, шукав шляхи покращення низьконапірних ГЕС.

Кабаков Михайло Іванович працював на найбільших підприєм-ствах нафтопереробки і хімії, захистив кандидатську дисертацію на тему «Дослідження гідродинаміки насадкових масообмінних апара-тів промислових розмірів».

Осадчук Володимир Олександрович – за фахом інженер-будівельник. З 1977 року – директор інституту «Укргідропроект». З 1994 по 2009 рр. – генеральний директор ВАТ «Укргідропроект». Під його керівництвом виконані проекти ДніпроГЕС-2, Дністровських ГЕС-1 і ГЕС-2, найбільших а Європі Дністровської і Ташлицької ГАЕС, Канівської ГАЕС, Чорнобильської АЕС, роз-роблена концепція розвитку енергетики в Україні. Також виконані проекти 12 ГЕС у В’єтнамі і Лаосі. Дійсний член Академії будівництва України (1994), член Міжнародної гідроенергетичної асоціації (1996), член Академії водогосподарських наук Росії (1999), член Міжнародної Академії наук житлово-комунального і побутового господарства, член науково-технічної ради Мінпаливенерго України, професор кафедри гідроенергетики та гідромашин НУВГП. Почесний академік СРСР, заслужений енерге-тик СНД (2002), заслужений енергетик України (2003), заслужений гідроенергетик РАТ «ЄЕС Росії» (2004). Автор 42 свідоцтв і патентів на винаходи, 38 наукових праць. Лауреат премії АН СРСР ім. Б.С. Веденєєва, лауреат багатьох асамблей ділових кіл України і Франції.


Осадчий Сергій Дмитрович у 1984 р. закінчив УІІВХ за спеціальністю «Гідротехнічне будівництво річкових споруд і гідроелектростанцій» і був направлений на роботу в «Укргідропроект» ім. С.Я. Жука, де пройшов шлях від інженера до першого заступника генерального директора ПАТ «Укргідропроект». За його участю та керівництва були розроблені і впроваджені технічні рішення при проектуванні і будівництві Таш-лицької ГАЕС у складі Південноукраїнського енергокомплексу, Канівської ГАЕС, реконструкції ГЕС Дніпровського каскаду в Україні, об’єктів вітроенергетики, ГЕС Тхак Мо, Кан Дон, Се Сан в соціалістичній республіці В’єтнам та ін. Має авторські свідоцтва та ряд публікацій у періодичній пресі. Нагороджений знаком «Відмінник енергетики України», Почесною грамотою Мінпаливенерго України. У 2012 р. присвоєно звання «Почесний енергетик України».

Роботою викладачів теплоенергетичного напряму керував профе-сор, д.т.н. М.А. Приходько, який опублікував монографію «Гідротермодинаміка бульбашкових газо-паро-рідинних систем», навчальний посібник «Термодинаміка і теплопередача» (в співавторстві з Герасимовим Г.Г.).

Значних зусиль для створення теплоенергетичного напряму підготовки спеціалістів високої кваліфікації прикладали професор, д.т.н. В.І. Лозбін і доцент, к.т.н. В.М. Стрілець.

Доцент, канд. фіз.-мат. наук В. З. Кочмарський є членом Українського фізичного товариства, чл.-кор. Міжнародної академії екології та безпеки життєдіяльності (МАНЕБ, С. Петербург), академік Української нафтогазової академії. У 1983р. за сприяння академіка АНУ Л.А. Кульського та Міненерго СРСР і УРСР організував Фізико-технологічну лабораторію водних систем, нау-ковим керівником якої є на даний час. Під його керівництвом за-хищено три дисертації на наукове звання кандидата технічних наук. Автор близько 180 наукових і методичних робіт, у тому числі 19 авторських свідоцтв і патентів та 8-ми публікацій у зарубіжних міжнародних виданнях. Напрями наукової діяльності: теорія і прак-тика фільтрів для очистки водних систем від зависей і нафтопродуктів, статистична теорія магнітного фільтрування, ек-спертиза магнітної обробки водних систем, теорія і практика електролізних систем знезараження технічних та питних вод, оптимізація режимів роботи систем охолодження ТЕС і АЕС, стабілізаційна водопідготовка, теорія кристалізації карбонатів кальцію та магнію з технологічних вод, аналіз розповсюдження за-бруднень підземних вод нафтопродуктами і розробка засобів контролю над їх кількістю та напрямом переміщення.

Доцент, канд. техн. наук В. А. Волощук є членом Американської асоціації інженерів з опалення, охолодження і кондиціювання пові-тря та координатором міжнародних проектів Європейського Союзу «Запровадження навчання третього циклу – докторської програми з відновлювальної енергетики та екотехнологій» та Шведського інституту «Обмін досвідом зі сталого розвитку систем енергозабезпе-чення міст країн Балтійського регіону».

Доцент, канд. техн. наук О. Ю. Тимейчук є автором понад 100 наукових і навчально-методичних праць, зокрема 1 винаходу, 5 навчальних посібників та 3 нормативних документів. Наукова ро-бота присвячена математичному моделюванню процесів теплопереносу.

Науково-дослідна робота кафедри проводиться в двох напрямках: удосконалення конструкцій, методів розрахунку і проекту-вання гідроенергетичних об’єктів та гідравлічних машин; удосконалення гідравлічних та теплотехнічних розрахунків установок і апаратів енергетичного призначення.

Винахідницькою роботою на кафедрі займаються практично всі викладачі. Найбільш ефективно працює у цьому напрямку доцент, к.т.н. О.Д. Солодкий - Заслужений винахідник України. Читає студентам дисципліни «Основи технічної творчості», «Основи наукових досліджень», «Інтелектуальна власність». Тому на кафедрі інтенсивно ведеться студентське винахідництво. Розроблені і опубліковані його основні принципи. Основна тематика винахідницької роботи: управління роботою ГЕС та ГАЕС, трубопровідна арматура, розробка нових конструкцій фільтрів для очищення води, покращення конструкцій та режимів роботи водоповітряних резервуарів. Протягом 1980-2010 рр. за участю студентів розроблено біля 120 нових технічних рішень. Майже 80 студентів, які проходили навчання на кафедрі, стали авторами винаходів.

Доцент, к.т.н. Ю.П. Євреєнко має більше 84 винаходів за такими напрямами: водовипускні споруди, клапани зриву вакууму, гасники гідравлічних ударів, стояки гідранти дощувальних машин і ін.

Доцент, к.т.н. Г.Г. Герасимов отримав 26 авторських свідоцтв і патентів на трубопровідну арматуру, клапани зриву вакууму, пристрої очищення води, вихровий теплогенератор, водовипускні споруди, односторонні дроселі і ін.

Всього працівниками кафедри отримано понад 190 авторських свідоцтв СРСР та патентів України.

Підтримуються наукові контакти з Ренд-Африканським уні-верситетом (м.Йоганнесбург, ПАР); Крендфілським університетом (Англія); Люблінським технічним університетом (Польща); Коро-лівським технологічним інститутом (Швеція); Політехнічним уні-верситетом Каталонії (Іспанія); Делфтський технічний університет (Нідерланди); Таллінським технічним університетом (Естонія); Те-хнічний університет Молдови; Державний аграрний університет Молдови; Киргизський державний університет будівництва, транс-порту та архітектури; Національним університетом гідравліки (Ал-жирська республіка).

Професорсько-викладацький склад кафедри підтримує тісні творчі зв'язки з кафедрами теплоенергетичного факультету Національного технічного університету ”Київський політехнічний інститут”, Національним університетом ”Львівська політехніка”, Вінницьким національним технічним університетом, Національним технічним університетом “Харківський політехнічний інститут”, Інститутом гідромеханіки НАН України, Санкт-Петербургським технічним університетом, Російським університетом будівництва і архітектури, Московським енергетичним інститутом, ПАТ „Укргі-дроенерго”, ПАТ „Укргідропроект”, ПАТ „Укрводпроект”, КНУБА, АТ «Банкомзв’язок», що дозволяє використовувати їх досвід в на-вчальній та науково-методичній роботі.

Кафедра є координатором Темпус-проекту – “Запровадження на-вчання третього циклу – докторської програми з відновлювальної енергетики та екотехнологій” (Creation of third cycle studies – Doctoral Programme in Renewable Energy and Environmental Technology – CREDO), а також міжнародного проекту ReNERGY “Обмін досвідом зі сталого розвитку систем енергозабезпечення міст країн Балтійського регіону”.

Представники кафедри надавали наукову та методичну допомогу країнам далекого і ближнього зарубіжжя, працюючи викладачами різних університетів. Професор Рябенко О.А. працював у Тунісі, професор Лутаєв В.В. та доцент Золотухін В.І. – в Афганістані, до-цент Крисенков М.І. – у Гвінеї, доцент Герасимов Г.Г. – в Молдавії, доцент Вепрєв Г.П. – в Білорусі.

Працівники кафедри забезпечують проведення якісного навчаль-ного процесу з понад 86 навчальних дисциплін для студентів спеціальностей багатьох спеціальностей

Всі дисципліни, які ведуть викладачі кафедри, забезпечені в дос-татній кількості навчально-методичними розробками, підручниками та посібниками.

Матеріально-технічна база навчального процесу забезпечується гідроенергетичною лабораторією площею 326 кв.м, яка обладнана 16 лабораторними установками; насосною лабораторією площею 418 кв.м з 12 лабораторними установками; теплоенергетичною лабораторією площею 145 кв.м, в якій забезпечується проведення лабораторних робіт з термодинаміки і теплопередачі для всіх спеціальностей університету, де такі дисципліни присутні. Крім того використовується кабінет, який обладнаний установками для імітаційного моделювання на ЕОМ явищ тепломасообміну. На кафедрі інтенсивно використовується комп’ютерний клас, який об-ладнано інтерактивною дошкою. При проведенні лекційних занять для підвищення наочності викладачі кафедри використовують кодоскопи та мультимедійні комплекси.

Студенти - енергетики, які навчаються за напрямом підготовки 6.050601 "Теплоенергетика", неодноразово ( 2013, 2014 роки) виборюють призові місця в ІІ турі Всеукраїнської студентської олімпіади з "Енергетичного менеджменту", яка проводилась на базі Інституту енергозбереження та енергоменеджменту НТУУ "КПІ". Наші студенти показали високий результат – друге командне місце після НТУУ «КПІ», що свідчить про високий рівень підготовки студентів. Крім того, студенти напряму підготовки “Гідроенергетика” беруть участь у Всеукраїнський конкурсах та олімпіадах, де їхні роботи оцінюються на високому рівні. Зокрема, молоді науковці кафедри та студенти щорічно приймають участь у Всеукраїнському конкурсі “Молодь – енергетиці України”, де їхні роботи отримують дипломи 1-, 2- та 3-го ступенів. Також студенти приймають участь в олімпіаді з енергетичного менеджменту. Зокрема, в 2012-13 н.р. в особистому заліку вони зайняли два призові місця і отримали дипломи 2-го та 3-го ступеня.

На кафедрі працює студентське наукове товариство. Щорічно на науково-технічну конференцію студентів, аспірантів, викладачів подається до 30 доповідей.

Співробітники кафедри приймають активну участь в громадсь-кому і суспільно політичному житті. Особливо помітну частину цієї роботи виконують випускники кафедри В.А. Грицак, В.М. Малашинський, С.В. Штурхецький.

Працівники кафедри за свої досягнення відмічені в різних енцик-лопедичних виданнях. Так академік Сухомел Григорій Йосипович занесений до монографії „Hydraulicians in Europe 1800-2000”, IAHR 2009 р. („Гідравліки Європи 1800-2000 років”, Міжнародна асоціація гідравлічних досліджень). Професори кафедри Осадчук Володимир Олександрович та Осадчий Сергій Дмитрович були занесені до біографічної енциклопедії „Гидроэнергетики России и СНГ” (2010 р.). Професор Осадчук В.О. має звання „Відмінник енергетики України” та „Почесний енергетик України”. Професор Рябенко Олександр Антонович занесений до книги Академії будівництва України „Справи та особистості” (2011 р.) і має такі нагороди: медаль „Ветеран праці”, звання „Відмінник освіти України”, звання „Людина року НУВГП” (2005). Професор Лутаєв Валерій Васильович занесений до книги Академії будівництва України „Справи та особистості” (2011 р.) і має такі нагороди: ме-даль „Ветеран праці”, орден „Знак пошани”, знак Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України “Петро Могила”, звання „Людина року НУВГП” (1997, 2007, 2010). Доценти Крисенков Микола Ілліч і Євреєнко Юрій Павлович отримали звання „Відмінник освіти України”, а доцент Солодкий Олександр Дмитрович має звання „Заслужений винахідник України”. Почесними грамотами Міністерста освіти і науки, молоді та спорту України, Держводагенства України, Рівненської обласної державної адміністрації, Національного університету водного господарства та природокористування нагороджені Рябенко О.А., Лутаєв В.В., Ге-расимов Г.Г., Євреєнко Ю.П., Веремчук А.І., Сунічук С.В., Поплавський Д.М.

 

1   Що таке логістика - мистецтво перевезень - матеріально-технічне постачання - мистецтво управління матеріальними і супутніми їм потоками - мистецтво комерції - підприємницька діяльність Правильный ответ: C

2   Що з названого відноситься до об'єктів логістичних рішень - вибір кольору - вибір постачальника - вибір потужності - вірні всі відповіді Правильный ответ: B

3   З якими системами взаємодіє логістика - маркетингом - виробництвом - ціноутворенням - всі відповіді вірні Правильный ответ: D

4   Цілями логістики можуть бути - оптимізація рівня запасів - оптимізація рівня обслуговування клієнта - мінімізація логістичних витрат Правильный ответ: C

5   Цілями логістики можуть бути - зниження матеріаломісткості продукції - зниження енергомісткості продукції - зниження собівартості продукції Правильный ответ: C

6   В чому виражається основна задача управління логістикою - в забезпеченні механізму розробки задач і стратегій в галузі управління матеріалами і розподілом - в розробці транспортного обслуговування споживачів - в управлінні запасами Правильный ответ: A

7   Які функціональні галузі входять в логістичну структуру - запаси та транспортування продукції - складування та складська обробка - інформація, кадри, обслуговуюче виробництво - всі відповіді вірні Правильный ответ: D

8   Що із названого відноситься до основних комплексів логістики - витрати логістичних процесів - персонал - маркетинг Правильный ответ: A

9   Що із названого відноситься до основних комплексів логістики - запаси готової продукції - персонал - маркетинг Правильный ответ: A

10   Що із названого відноситься до основних комплексів логістики - інформаційні процеси - персонал - маркетинг Правильный ответ: A

11   Що із названого є цілями логістики - підвищення продуктивності праці - оптимізація рівня запасів - зменшення витрат виробництва Правильный ответ: B

12   Що із названого є цілями логістики - підвищення продуктивності праці - мінімізація часу переміщення - зменшення витрат виробництва Правильный ответ: B

13   Що із названого є цілями логістики - підвищення продуктивності праці - гарантія високого рівня обслуговування - зменшення витрат виробництва Правильный ответ: B

14   Логістика - це мислення, зорієнтоване на - продуктивність праці - екологію - повні витрати Правильный ответ: C

15   Логістика - це мислення, зорієнтоване на - продуктивність праці - екологію - обслуговування клієнта Правильный ответ: C

16   Що із названого відноситься до термінології логістики - потужність - матеріальний потік - рентабельність Правильный ответ: B

17   Що із названого відноситься до термінології логістики - потужність - інформаційний потік - рентабельність Правильный ответ: B

18   Що із названого відноситься до термінології логістики - потужність - запас - рентабельність Правильный ответ: B

19   Що із названого входить до 6 правил логістики - мінімальні витрати енергії - максимальна рентабельність - відповідний товар Правильный ответ: C

20   Що із названого входить до 6 правил логістики - мінімальні витрати енергії - максимальна рентабельність - відповідна якість Правильный ответ: C

21   Що із названого входить до 6 правил логістики - мінімальні витрати енергії - максимальна рентабельність - відповідне місце Правильный ответ: C

22   Що із названого відноситься до логістичних процесів - розробка товару - управління запасами - просування товару Правильный ответ: B

23   Що із названого відноситься до логістичних процесів - розробка товару - реалізація замовлення - просування товару Правильный ответ: B

24   Що із названого відноситься до логістичних процесів - розробка товару - інформаційне забезпечення - просування товару Правильный ответ: B

25   Що із названого відноситься до позитивних наслідків логістики - вартість створення - вартість володіння - вартість місця Правильный ответ: C

26   Що із названого відноситься до позитивних наслідків логістики - вартість створення - вартість володіння - вартість часу Правильный ответ: C

27   Що із названого відноситься до позитивних наслідків логістики - вартість створення - вартість володіння - вартість інформації Правильный ответ: C

28   Ланка логістичної системи - це - певний економічно або функціонально відособлений об'єкт, який не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі аналізу - дія, яка не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі дослідження - сукупність дій, спрямованих на реалізацію завдань, поставлених перед логістичною системою Правильный ответ: A

29   Логістична функція - це - певний економічно або функціонально відособлений об'єкт, який не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі аналізу - дія, яка не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі дослідження - сукупність дій, спрямованих на реалізацію завдань, поставлених перед логістичною системою Правильный ответ: C

30   Логістична операція - це - певний економічно або функціонально відособлений об'єкт, який не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі аналізу - дія, яка не підлягає подальшій декомпозиції в рамках поставленої задачі дослідження - сукупність дій, спрямованих на реалізацію завдань, поставлених перед логістичною системою Правильный ответ: B

31   Об'єктом логістичної системи є - матеріальний потік - фінансовий потік - інформаційний потік - тріада потоків (матеріальний, фінансовий, інформаційний) Правильный ответ: D

32   Матеріальний потік, як об'єкт логістичної системи - розглядається в процесі різних логістичних операцій та належить до певного часового інтервалу - призначений для реалізації керівних функцій - являє собою спрямований рух фінансових засобів Правильный ответ: A

33   До глобальних завдань логістики не належить - створення комплексних інтегрованих систем матеріальних, інформаційних та інших потоків - стратегічне узгодження, планування і контроль за використанням логістичних потужностей сфер виробництва і обігу - постійне удосконалювання логістичної концепції в рамках обраної стратегії в ринковому середовищі - раціональний розподіл транспортних засобів Правильный ответ: D

34   Не належить до функцій логістики - інтегруюча - стимулююча - результуюча - регулююча Правильный ответ: B

35   Забезпечення синхронізації процесів збуту, збереження і доставки продукції з орієнтацією їх на потреби ринку відображає сутність функції логістики - системоутворюючої - інтегруючої - регулюючої - результуючої Правильный ответ: B

36   Формування господарських зв'язків, організація пересування продукції через місця складування, формування і регулювання запасів продукції, розвиток і організація господарства відображає сутність функції логістики - системоутворюючої - інтегруючої - регулюючої - результуючої Правильный ответ: A

37   Управління матеріальними супутніми потоками спрямоване на економію всіх видів ресурсів, скорочення витрат відображає сутність функції логістики - системоутворюючої - інтегруючої - регулюючої - результуючої Правильный ответ: C

38   Організація постачання продукції в необхідній кількості, у зазначений час і місце з заданою якістю, за мінімальних витрат відображає сутність функції логістики - системоутворюючої - інтегруючої - регулюючої - результуючої Правильный ответ: D

39   Управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами це - закупевільна логістика - розподільча логістика - логістика запасів - складська логістика Правильный ответ: A

40   Управління матеріальними потоками в процесі їх проходження виробничих ланок від первинного джерела сировини до кінцевого споживача це - закупевільна логістика - розподільча логістика - логістика запасів - виробнича логістика Правильный ответ: D

41   Управління матеріальними і нематеріальними операціями, які здійснюються в процесі доставки готової продукції до споживача це - закупевільна логістика - розподільча логістика - логістика запасів - складська логістика Правильный ответ: B

42   Принципова відмінність логістичного підходу від передуючих моделей управління матеріальними ресурсами полягає в - системі підготовки управлінського персоналу - повній відмові від створення і зберігання запасів - сприйнятті матеріальних об'єктів як єдиного потоку - повній автоматизації процесів управління Правильный ответ: C

43   Не відповідають поняттю "матеріальний потік" - завантаження готової продукції в транспортний засіб - складування напівфабрикатів - транспортування сировини на склад підприємства - переміщення коштів з розрахункового рахунка покупця на розрахунковий рахунок продавця Правильный ответ: D

44   Матеріальний потік - знаходиться в постійному русі - може приймати статичну форму - може приймати динамічну і статичну форму - взагалі не має ніякої форми Правильный ответ: C

45   На етапі матеріально-технічного забезпечення матеріальний потік має форму потоку - сировини, комплектуючих, допоміжних матеріалів - напівфабрикатів - готової продукції - запасних частин для продукції, яка використовується споживачем Правильный ответ: A

46   На етапі виробництва матеріальний потік має форму потоку - сировини, комплектуючих, допоміжних матеріалів - напівфабрикатів - готової продукції - запасних частин для продукції, яка використовується споживачем Правильный ответ: B

47   На етапі розподілу і збуту матеріальний потік має форму потоку - сировини, комплектуючих, допоміжних матеріалів - напівфабрикатів - готової продукції - запасних частин Правильный ответ: C

48   Матеріальні потоки можуть протікати - усередині одного підприємства - усередині корпоративної групи підприємств - між різними підприємствами - всі відповіді правильні Правильный ответ: D

49   Матеріальний потік може вимірюватися у таких одиницях - грн - т/м2 - т/рік - грн./т Правильный ответ: C

50   По відношенню до логістичної системи виділяють матеріальні потоки - зовнішні та внутрішні - прості та складні - неперервні, дискретні - продуктові, операційні, ділянкові, системні Правильный ответ: A

51   За номенклатурою виділяють матеріальні потоки - зовнішні та внутрішні - прості та складні - неперервні, дискретні - продуктові, операційні, ділянкові, системні Правильный ответ: B

52   За ритмічністю виділяють матеріальні потоки - зовнішні та внутрішні - прості та складні - неперервні, дискретні - продуктові, операційні, ділянкові, системні Правильный ответ: C

53   До логістичних операцій належить - складування - комплектація - завантаження - всі відповіді правильні Правильный ответ: D

54   До логістичних операцій належить - транспортування - зберігання - упакування вантажу - всі відповіді правильні Правильный ответ: D

55   З перерахованих визначень поняттю "логістична функція" відповідає - напрямок господарської діяльності, який полягає в управлінні матеріальними потоками в сферах виробництва і обігу - множина елементів, які перебувають у відношеннях і зв'язках один з одним і утворюють певну цілісність, єдність - сукупність різних видів діяльності для отримання необхідної кількості вантажу в потрібному місці, в потрібний час, з мінімальними витратами - укрупнена група логістичних операцій, спрямованих на реалізацію цілей логістичної системи Правильный ответ: D

56   Макрологістична система - є великою логістичною системою управління потоковими процесами за участю декількох і більше незалежних суб'єктів господарювання, не обмежених у територіальному розташуванні - створюється для забезпечення взаємодії різногалузевих структур на глобальному рівні - є високоінтегрованою інфраструктурою економіки регіону, країни або групи країн - усе перераховане вірно Правильный ответ: D

57   Серед названих систем, які забезпечують просування матеріального потоку, макрологістичною можна вважати - велику залізничну станцію - пов'язаних договорами постачальника, покупця і транспортну організацію - взаємопов'язаних учасників ланцюга, які забезпечують просування матеріального потоку в межах металургійного комбінату - великий аеропорт Правильный ответ: B

58   Мікрологістична система - охоплює внутрішньовиробничу логістичну сферу одного підприємства або групи підприємств об'єднаних на корпоративних засадах - є інфраструктурою економіки технологічно пов'язаних виробництв - створюється для забезпечення взаємодії основних підсистем підприємства: закупівлі,виробництва і збуту - усе перераховане вірно Правильный ответ: D

59   Мікрологістична система - це система управління матеріальними потоками, яка охоплює підприємства промисловості, посередницькі, транспортні організації, розміщених в різних країнах - являє собою певну інфраструктуру економіки регіону, країни - це окремі підсистеми, структурні підрозділи підприємства Правильный ответ: C

60   Яка із перерахованих систем, що забезпечує переміщення матеріального потоку, є мікрологістичною? - виробничий цех - логістичний ланцюг - автобусний завод - виробничий цех та логістичний ланцюг Правильный ответ: D

61   Які ситуації, положення чи матеріальні потоки належать до макрологістичної системи? - через логістичний центр проходить 10500 т вантажів у рік - щорічно вантажообіг транспортного комплексу України складає близько 5 млрд т - внутрішньоцехова транспортно-складська логістика розглядає цех як систему Правильный ответ: B

62   Які ситуації, положення чи матеріальні потоки належать до мікрологістичної системи? - щорічно вантажооборот транспортного комплексу України складає близько 5 млрд т - внутрішньоцехова транспортно-складська логістика розглядає цех як систему - концерн Shell (USA) займається нафтою - від свердловин до автозаправних станцій Правильный ответ: B

63   Серед названих систем, які забезпечують просування матеріального потоку, мікрологістичною можна вважати - сукупність станцій залізниці, яка з'єднує два міста - пов'язаних договорами постачальника, покупця і транспортну організацію - взаємопов'язаних учасників ланцюга, які забезпечують просування на український ринок імпортного товару - великий морський порт Правильный ответ: D

64   Закупівельна логістика - це управління матеріальними потоками - у процесі створення матеріальних благ або надання матеріальних послуг - у процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами - у процесі реалізації продукції - на транспортних ділянках Правильный ответ: B

65   Під час використанні концепції логістики розрахунки всіх параметрів виробничо-господарської діяльності проводяться у напрямку - закупівлі-виробництво-збут - закупівлі-збут-виробництво - виробництво-збуту-закупівлі - збут-виробництво-закупівлі Правильный ответ: D

66   До критеріїв формування системи закупівельної логістики належат - оптимальна періодичність постачань - оптимальна структура матеріальних потоків - мінімальні сукупні логістичні постачальницькі витрати - всі перераховані Правильный ответ: D

67   Для чого служать запаси в логістичній системі - в якості буфера між транспортом, виробництвом, реалізацією - для компенсації затримок, пов'язаних з рухом матеріалів - для виготовлення продукції Правильный ответ: B

68   Що собою являє гарантійний запас - запас, що задовольняє виробничий процес в матеріальних ресурсах - запас, що компенсує відхилення фактичного попиту від прогнозного - запас, що пов'язаний з просуванням матеріальних ресурсів - всі відповіді вірні Правильный ответ: B

69   Якою повинна бути закупівельна партія - мінімальною - максимальною - оптимальною Правильный ответ: C

70   На вибір постачальника впливає - ціна продукту - якість продукту - умови поставки - всі відповіді вірні Правильный ответ: D

71   Необхідність утримання запасів визначається тайми мотивами - зменшенням залежності від постачальника - зменшенням ризику відсутності - зменшенням рівня псування Правильный ответ: B

72   Які параметри запасів регулюються в системі рівня запасів - мінімальний і максимальний запас - мінімальний запас і партія закупівлі - мінімальний запас і цикл замовлення Правильный ответ: B

73   Які два параметри регулюються в системі рівня запасів - максимальний і мінімальний запас - мінімальний запас і цикл поставки - мінімальний запас і величина партії поставки Правильный ответ: C

74   Які параметри запасів регулюються в системі циклу замовлення - мінімальний і максимальний запас - максимальний запас і партія закупівлі - максимальний запас і цикл замовлення Правильный ответ: C

75   Які два параметри регулюються в системі циклу замовлення - максимальний запас і величина партії поставки - цикл поставки і максимальний запас - цикл поставки і мінімальний запас Правильный ответ: B

76   Оптимальна партія замовлення визначається - витратами часу - витратами утримання запасів - виробничими витратами Правильный ответ: B

77   Оптимальна величина замовлення визначається - мінімальним часом поставки - максимальним використовуванням складів - витратами на закупівлю і утримання запасів Правильный ответ: C

78   Які критерії використовуються при виборі постачальника - ціна - матеріальні витрати - енергетичні витрати Правильный ответ: A

79   Які критерії використовуються при виборі постачальника - якість - матеріальні витрати - енергетичні витрати Правильный ответ: A

80   Які критерії використовуються при виборі постачальника - терміни поставки - матеріальні витрати - енергетичні витрати Правильный ответ: A

81   Які критерії використовуються при виборі постачальника - умови поставки - матеріальні витрати - енергетичні витрати Правильный ответ: A

82   В ABC-аналізі група А складає____% всієї вартості - 25% - 5% - 75% Правильный ответ: C

83   В ABC-аналізі група Б складає____% всієї вартості - 25% - 5% - 75% Правильный ответ: A

84   В ABC-аналізі група С складає____% всієї вартості - 25% - 5% - 75% Правильный ответ: B

85   Потреба у матеріальних ресурсах на виконання виробничої програми без обліку нарахування готової продукції і матеріалів на складі це - первина - вторина - брутто - нетто Правильный ответ: C

86   Потреба у матеріальних ресурсах на виконання виробничої програми з обліком нарахування готової продукції і матеріалів на складі це - первина - вторина - брутто - нетто Правильный ответ: D

87   Сутність завдання "зробити або купити" полягає в обґрунтованому вирішенні питання про - самостійне виробництво предметів праці або закупівлі їх із зовнішніх джерел - ступінь використання у виробничому процесі власних засобів праці - вибір постачальника - самостійне виробництво предметів праці або ступінь використання у виробничому процесі власних засобів праці Правильный ответ: A

88   На прийняття рішення "зробити чи купити" впливають - продуктивність праці - рентабельність виробництва - постійні витрати Правильный ответ: C

89   На прийняття рішення "зробити чи купити" впливають - продуктивність праці - рентабельність виробництва - змінні витрати Правильный ответ: C

90   Найбільш доцільним методом вибору постачальника під час закупівлі матеріальних ресурсів на велику грошову суму або встановлення довгострокових зв'язків між постачальником і споживачем є - тендер - вивчення рекламних матеріалів - відвідування виставок і ярмарків - листування з можливими постачальниками Правильный ответ: A

91   Якщо підприємство закуповує товар, дефіцит якого є недопустимим, то серед критеріїв вибору постачальника на перше місце буде поставлено критерій - ціна - якість - надійність - умови платежу Правильный ответ: C

92   Загальна сума укладених договорів на постачання матеріальних ресурсів з постачальниками склала 4000 тис. грн., з них безпосередньо з фірмою-постачальником "Тандем" - на 2500 тис. грн. Даного постачальника потрібно включити у групу - А-постачальників - В-постачальників - С-постачальників Правильный ответ: A

93   Не характерно для постачання у світі логістичної концепції - відсутність страхових запасів - здійснення закупівлі дрібними партіями з частими постачаннями - велика кількість постачальників, між якими підтримується конкуренція - відсутність дефектів продукції, яку закуповують Правильный ответ: C

94   Не характерно для традиційного постачання - створення запасів для захисту виробництва від ненадійності постачальників - здійснення закупівлі великими партіями з нечастими постачаннями - велика кількість постачальників, між якими підтримується конкуренція - відсутність приймального контролю якості продукції, яку закуповують Правильный ответ: D

95   Метод матеріального забезпечення виробництва при якому відсутні запаси ресурсів, закупівля здійснюється при виникненні потреби це - спадистий - на основі планових завдань - на основі здійсненного споживання Правильный ответ: A

96   Метод матеріального забезпечення виробництва при якому, закупівля базується на розрахунках потреб це - спадистий - на основі планових завдань - на основі здійсненного споживання Правильный ответ: B

97   Метод матеріального забезпечення виробництва при якому, закупівля засновується на створюванні запасів матеріальних ресурсів на складах підприємства з метою покриття будь якої потреби до прибуття нової поставки матеріалів це - спадистий - на основі планових завдань - на основі здійсненного споживання Правильный ответ: C

98   Що з названого є керованим параметром системи запасів матеріалів на підприємстві - мінімальний запас - оптимальний запас - поточний запас Правильный ответ: B

99   Що з названого є керованим параметром системи запасів матеріалів на підприємстві - оптимальний запас - максимальний запас - необхідний запас Правильный ответ: A

100   Що з названого є керованим параметром системи запасів матеріалів на підприємстві - величина поставки - точність поставки - швидкість поставки Правильный ответ: A

101   До мотивів створення підприємцями запасів належать - ймовірність порушення встановленого графіка постачань - спекуляція - знижки за покупку великої партії товарів - всі перераховані Правильный ответ: D

102   Основна частина виробничих і товарних запасів, які призначені для забезпечення неперервності процесу виробництва і збуту між двома черговими постачаннями - це - поточні запаси - страхові запаси - підготовчі запаси - сезонні запаси Правильный ответ: A

103   Запаси, призначені для безперервного постачання споживачеві за непередбачених обставин - це - підготовчі запаси - страхові запаси - запаси просування - сезонні запаси Правильный ответ: B

104   До категорії "виробничий запас" належать - товари на шляху від постачальника до споживача - товари на складах оптових баз - товари на складах сировини підприємств промисловості - товари на складах готової продукції підприємств-виробників Правильный ответ: C

105   До категорії "товарний запас" належать - запаси на складі сировини взуттєвої фабрики - запаси металопрокату на складі готової продукції металургійного комбінату - запаси борошна на складах хлібозаводу - запаси сировини на складі мелькомбінату Правильный ответ: B

106   У традиційному розумінні виробнича логістика розглядає процеси, які відбуваються в сфері - матеріального виробництва - нематеріального виробництва - фізичного розподілу - матеріального і нематеріального виробництва Правильный ответ: D

107   Характерною рисою логістичної концепції організації виробництва є - розгляд виробничої інтеграції як другорядного завдання - оптимізація окремих функцій - орієнтація виробництва на максимізацію партій продукції, яка виготовляється, на складування - відмова від надлишкових матеріальних і товарних запасів Правильный ответ: D

108   Характерною рисою традиційної концепції організації виробництва є - оптимізація потокових процесів - відмова від виготовлення продукції, на яку немає замовлення покупців - пасивність в оптимізації внутрішньовиробничих переміщень - високий ступінь виробничої інтеграції Правильный ответ: C

109   Традиційна концепція організації виробництва найбільш прийнятна для умов - "ринку продавця" - "ринку покупця" - перевищення пропозиції над попитом - все перераховане вірно Правильный ответ: A

110   Які ситуації та положення відносяться до внутрішньовиробничої догістичної системи? - раціональне розміщення розподільчих центрів в районі мінімізує суму складських та транспортних витрат - фірма свідомо використовує виробничі потужності в середньому тільки на 70% - уніфікована та стандартизована тара дозволяє раціональніше використати об'єм складу - всі відповіді вірні Правильный ответ: B

111   Організація внутрішньовиробничих логістичних систем передбачає - повну ліквідацію черг - скорочення термінів виробництва - накопичення великих запасів - повну ліквідацію черг та скорочення термінів виробництва Правильный ответ: D

112   Організація внутрішньовиробничих логістичних систем передбачає - швидке переналагодження обладнання - великий часовий інтервал виробництва - допустимий рівень браку Правильный ответ: A

113   Організація внутрішньовиробничих логістичних систем передбачає - усунення нераціональних внутрішньозаводських перевезень - відмову від виготовлення серій деталей, на які не має замовлень покупців - наявність простою обладнання - усунення нераціональних внутрішньозаводських перевезень та відмову від виготовлення серій деталей, на які не має замовлень покупців Правильный ответ: D

114   Не відповідає поняттю "штовхаюча система" - система організації виробництва, у якій предмети праці, що надходять на виробничу ділянку, безпосередньо цією ділянкою в попередньої технологічної ланки не замовляються - система організації виробництва, у якій предмети праці подаються на наступну технологічну операцію з попередньої в міру необхідності - система управління запасами впродовж всього логістичного ланцюга, у якій рішення про поповнення запасів у складській системі на всіх рівнях приймається централізовано - стратегія збуту, спрямована на випереджальне щодо попиту формування товарних запасів в оптовому і роздрібному торговому підприємствах Правильный ответ: B

115   Не відповідає поняттю "тягнуча система" - система організації виробництва, у якій предмети праці подаються на наступну технологічну операцію з попередньої в міру необхідності - система управління матеріальними потоками з децентралізованим процесом прийняття рішень про поповнення запасів - система управління запасами впродовж всього логістичного ланцюга, у якій рішення про поповнення запасів у складській системі на всіх рівнях приймається централізовано - стратегія збуту, спрямована на випереджальне щодо формування товарних запасів стимулювання попиту на продукцію в оптовій і роздрібній торговій ланці Правильный ответ: C

116   Не є обов'язковим параметром "тягнучої системи" організації виробництва - загальна комп'ютеризація виробництва - висока дисципліна і дотримання параметрів постачань - підвищена відповідальність персоналу всіх рівнів - обмежене централізоване регулювання виробничих процесів Правильный ответ: A

117   Принципи організації внутрішньовиробничих логістичних систем включають - паралельність - пропорційність - гнучкість - усі вірні відповіді Правильный ответ: D

118   Перевагами системи МРП є - простота - можливість швидко складати виробничі плани та графіки - можливість здійснення моделювання - можливість швидко складати виробничі плани і графіки та здійснення моделювання Правильный ответ: D

119   Перевагами системи "точно, своєчасно" є - простота - можливість швидко складати виробничі плани та графіки - можливість здійснення моделювання - можливість швидко складати виробничі плани і графіки та здійснення моделювання Правильный ответ: A

120   Системи,"що штовхають", у сфері виробництва - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів у виробничий процес по команді центральної системи управління - спрямовані на випередження (по відношенню до попиту) формування товарних запасів на складах гуртових та роздрібних підприємств - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів з попередньої технологічної операції на наступну відповідно до замовлення ланки, яка виконує наступну операцію - спрямовані на випередження стимулювання попиту в роздрібній торговельній ланці Правильный ответ: A

121   Системи,"що тягнуть", у сфері виробництва - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів у виробничий процес по команді центральної системи управління - спрямовані на випередження (по відношенню до попиту) формування товарних запасів на складах гуртових та роздрібних підприємств - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів з попередньої технологічної операції на наступну відповідно до замовлення ланки, яка виконує наступну операцію - спрямовані на випередження стимулювання попиту в роздрібній торговельній ланці Правильный ответ: C

122   Не належить до тягнучих мікрологістичних систем - КАNBAN - ОPT - МRP - JIT Правильный ответ: C

123   Є штовхаючою мікрологістичною системою - КАNBAN - ОPT - МRP - JIT Правильный ответ: C

124   Мікрологістична система MRP ґрунтується на концепції - "точно у термін" - "планування потреб" - "реагування на попит" - "загальної відповідальності" Правильный ответ: B

125   Входом системи MRP є - замовлення споживачів, підкріплені прогнозами попиту на оптову продукцію фірми - дані про необхідні матеріальні ресурси - дані про запаси матеріальних ресурсів - машино - і відеограми Правильный ответ: A

126   До недоліків мікрологістичних систем, які ґрунтуються на МRP-підході відносяться - недостатньо строге відстеження попиту з обов'язковою наявністю страхових запасів - значний обсяг розрахунків, підготовки і попередньої обробці вихідної інформації - значну кількість відмов у системі через її велику розмірність перевантаженість - все перераховане вірно Правильный ответ: D

127   Система "J I T" - знижує запаси - знижує витрати - знижує амортизацію Правильный ответ: A

128   Відмінною рисою концепції "точно у термін" є - максимальні запаси ресурсів - велика кількість постачальників - виробництво з нульовим запасом - страхові запаси готової продукції Правильный ответ: C

129   Мікрологістична система КА NBA N ґрунтується на концепції - "точно у термін" - "планування потреб/ресурсів" - "реагування на попит" - "загальної відповідальності" Правильный ответ: A

130   KANBAN у перекладі означає - точно у термін - картка - відбір - замовлення Правильный ответ: B

131   Основою інформаційної системи KANBAN є - картки відбору - картки виробничого замовлення - транспортні та постачальницькі графіки - все перераховане вірно Правильный ответ: D

132   Мікрологістична концепція "ОПТ" є комп'ютеризованим варіантом системи - KANBAN - MRP І - MRP II - DRP Правильный ответ: A

133   Розподільча логістика - це управління матеріальними потоками - у процесі створення матеріальних благ або надання матеріальних послуг - у процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами - у процесі доведення готової продукції до споживача - на транспортних ділянках Правильный ответ: C

134   Принципова відмінність розподільчої логістики від традиційного розуміння збуту полягає в - методиці сегментації ринку споживачів - тому, що розподільча логістика не може бути застосовна до деяких груп товарів - системному взаємозв'язку процесу розподілу, з процесами виробництва і закупівель при управлінні матеріальними потоками - відмові від використання концепції маркетингу під час розподілу Правильный ответ: C

135   Канал розподілу, який складає із виробника і споживача, є каналом - нульового рівня - однорівневий - дворівневий - трирівневий Правильный ответ: A

136   Канал розподілу, який складає із виробника, роздрібного посередника і споживача, є каналом - нульового рівня - однорівневий - дворівневий - трирівневий Правильный ответ: B

137   Канал розподілу, який складає із виробника, роздрібного посередника, оптового посередника і споживача, є каналом - нульового рівня - однорівневий - дворівневий - трирівневий Правильный ответ: C

138   Канал розподілу, який складає із виробника, оптового посередника, дрібного оптовика, роздрібного посередника і споживача, є каналом - нульового рівня - однорівневий - дворівневий - трирівневий Правильный ответ: D

139   Канали розподілу, які складаються з виробника і одного або декількох посередників, що діють як єдина система, є - горизонтальними - вертикальними - ексклюзивними - селективними Правильный ответ: B

140   Канали розподілу, які складаються з незалежного виробника і одного або декількох незалежних посередників, що діють як єдина система, є - горизонтальними - вертикальними - ексклюзивними - селективними Правильный ответ: A

141   Розподіл, який передбачає забезпечення запасами продукції якомого більшої кількості торгових підприємств, є - горизонтальним - інтенсивним - ексклюзивним - селективним Правильный ответ: B

142   Розподіл, який передбачає навмисно обмежену кількість посередників, які торгують даною продукцією в межах збутових територій, є - горизонтальним - інтенсивним - ексклюзивним - селективним Правильный ответ: C

143   Розподіл, який дозволяє виробнику досягти необхідного охоплення ринку за умови жорсткого контролю і з меншими витратами, є - горизонтальним - інтенсивним - ексклюзивним - селективним Правильный ответ: D

144   До посередників у каналах розподілу, які виконують підтримуючі функції, належать - експедиторські фірми - транспортні організації - вантажні термінали - страхові компанії Правильный ответ: D

145   Посередником типу "від свого імені і за свій рахунок" є - дилер - дистриб'ютор - комісіонер - агент Правильный ответ: A

146   Посередником типу "від чужого імені і за чужий рахунок" є - дилер - дистриб'ютор - комісіонер - брокер Правильный ответ: D

147   До якого типу посередників належить комісіонер - від свого імені і за свій рахунок - від чужого імені і за свій рахунок - від свого імені і за чужий рахунок - від чужого імені і за чужий рахунок Правильный ответ: C

148   До якого типу посередників належить дистриб'ютор - від свого імені і за свій рахунок - від чужого імені і за свій рахунок - від свого імені і за чужий рахунок - від чужого імені і за чужий рахунок Правильный ответ: B

149   Які існують основні канали розподілу продукції: - гуртові посередники, збутові організації промислових компаній - агенти, брокери та інші посередники - обидві відповіді вірні Правильный ответ: C

150   Системи,"що штовхають", у сфері дистрибуції - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів у виробничий процес по команді центральної системи управління - спрямовані на випередження (по відношенню до попиту) формування товарних запасів на складах гуртових та роздрібних підприємств - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів з попередньої технологічної операції на наступну відповідно до замовлення ланки, яка виконує наступну операцію - спрямовані на випередження стимулювання попиту в роздрібній торговельній ланці Правильный ответ: B

151   Системи,"що тягнуть", у сфері дистрибуції - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів у виробничий процес по команді центральної системи управління - спрямовані на випередження (по відношенню до попиту) формування товарних запасів на складах гуртових та роздрібних підприємств - побудовані за принципом подачі матеріалів, деталей та вузлів з попередньої технологічної операції на наступну відповідно до замовлення ланки, яка виконує наступну операцію - спрямовані на випередження стимулювання попиту в роздрібній торговельній ланці Правильный ответ: D

152   Для знаходження місця розміщення дистрибуційного центру використовується - метод центра ваги - метод факторного аналізу - метод кореляційного аналізу Правильный ответ: A

153   Які ситуації та положення відносяться до дистри-буційної логістичної системи? - раціональне розміщення розподільчих центрів в районі мінімізує суму складських та транспортних витрат - фірма свідомо використовує виробничі потужності в середньому тільки на 70% - уніфікована та стандартизована тара дозволяє раціональніше використати об'єм транспортного засобу - всі відповіді вірні Правильный ответ: A

154   Транспортна логістика вирішує комплекс завдань, пов'язаних з організацією переміщення вантажів транспортом - загального користування - незагального користування - внутрішньовиробничим - всі відповіді правильні Правильный ответ: A

155   Продукцією на транспорті є - переміщення вантажів - маса вантажу - обсяг вантажу - склад вантажу Правильный ответ: A

156   До особливостей транспортної продукції не належить - чітко виражена речова форма - неможливість зберігання і нагромадження - прив'язаність до певного місця - втілення в додаткових витратах, пов'язаних із процесом переміщення Правильный ответ: A

157   Які ситуації та положення належать до транспортної логістичної системи? - питомі вирати на зберігання товарів тим нижчі, чим швидше обертаються запаси - торгівельне підприємство вважає економічно доцільним орендувати, а не утримувати транспортні засоби - оптимізація маршрутів сприяла зменшенню загальних витрат - торгівельне підприємство вважає економічно доцільним орендувати, а не утримувати транспортні засоби та оптимізація маршрутів сприяє зменшенню загальних витрат Правильный ответ: D

158   Аутсорсинг транспортних процесів - це - оренда складу - оренда автомобіля - зовнішнє транспортне обслуговування Правильный ответ: C

159   Які з названих критеріїв використовуються коли вибирають перевізника - час перевезення - місце дислокації - надійність поставки Правильный ответ: C

160   Що із названого впливає на питомі транспортні витрати - відстань перевезення - вартість вантажу - рівень інфляції Правильный ответ: A

161   Найвищою здатністю доставляти вантаж у задану точку території "від дверей до дверей" володіє транспорт - автомобільний - залізничний - повітряний - трубопровідний - водний Правильный ответ: A

162   Забезпечує найнижчу вартість перевезення транспорт - автомобільний - залізничний - повітряний - трубопровідний - водний Правильный ответ: E

163   Забезпечує найбільшу швидкість доставки - автомобільний - залізничний - повітряний - трубопровідний - водний Правильный ответ: C

164   До переваг залізничного транспорту не належать - висока провізна і пропускна здатність - висока регулярність перевезень - висока швидкість доставки на великі відстані - висока доступність до кінцевих споживачів Правильный ответ: D

165   До недоліків морського транспорту не належать - низька швидкість доставки - жорсткі вимоги до упакування - висока собівартість перевезень на далекі відстані - мала частота відправлень Правильный ответ: C

166   Не є перевагою автомобільного транспорту - маневреність і гнучкість - висока швидкість доставки вантажу - висока доступність - висока продуктивність Правильный ответ: D

167   Автомобільний транспорт найбільш ефективний на відстанях - до 300 км - від 300 до 400 км - від 400 до 500 км - понад 500 км Правильный ответ: A

168   Недоліком повітряного транспорту є - невисока швидкість доставки - висока собівартість перевезень - низьке збереження вантажів - низька надійність доставки Правильный ответ: B

169   Сфера застосування трубопровідного транспорту - обмежена відстанню - обмежена видами транспортованих вантажів - обмежена погодними умовами - не обмежена Правильный ответ: B

170   Яке твердження є вірним - збільшення транспортних витрат можна компенсувати зменшенням витрат запасу - збільшення кількості складів сприяє зменшенню витрат запасу - при автомобільних перевезеннях витрати запасу є вищі, ніж при залізничному перевезенні Правильный ответ: A

171   Яке твердження є вірним - зменшення розмірів упаковки призводить до економії транспортних витрат - при автомобільних перевезеннях витрати запасу є нижчі, ніж при авіаперевезеннях - підвищення рівня обслуговування споживачів сприяє зменшенню логістичних витрат Правильный ответ: A

172   Що найбільш повно відображає поняття інформаційного потоку в логістиці - сукупність циркулюючих у логістичній системі повідомлень, необхідних для управління і контролю за логістичними операціями - сукупність циркулюючих у зовнішньому середовищі повідомлень, необхідних для управління і контролю за логістичними операціями - сукупність циркулюючих між логістичною системою і зовнішнім середовищем повідомлень, необхідних для управління і контролю за логістичними операціями - сукупність циркулюючих у логістичній системі, між логістичною системою і зовнішнім середовищем повідомлень, необхідних для управління і контролю за логістичними операціями Правильный ответ: D

173   Яку інформацію повинна забезпечити логістична інформаційна система - інформація повинна відображати всі переваги і недоліки просування матеріалопотоку для того, шоб підприємство могло розробити необхідну стратегію і привести в дію логістичну систему - інформація повинна відображати витрати щодо просування продукції від постачальника до споживача - обидві відповіді вірні Правильный ответ: A

174   Інформаційна площина логістичної системи - являє собою логістичну мережу, яка об'єднує багато ланок логістичної системи, взаємопов'язаних між собою матеріальним та супутніми інформаційними потоками - забезпечує здійснення логістичних операцій та функцій - забезпечує зв'язок між керівною та керованою підсистемами Правильный ответ: C

175   Інформаційний потік, як об'єкт логістичної системи - розглядається в процесі різних логістичних операцій та належить до певного часового інтервалу - призначений для реалізації керівних функцій - являє собою спрямований рух фінансових засобів Правильный ответ: B

176   Розрізняють інформаційні потоки залежно від виду систем, які пов'язуються потоком - горизонтальні та вертикальні - зовнішні та внутрішні - вхідні та вихідні - директивні, нормативно-довідкові, обліково-аналітичні, допоміжні Правильный ответ: A

177   Розрізняють інформаційні потоки залежно від місця проходження - горизонтальні та вертикальні - зовнішні та внутрішні - вхідні та вихідні - директивні, нормативно-довідкові, обліково-аналітичні, допоміжні Правильный ответ: B

178   Розрізняють інформаційні потоки залежно від призначення - горизонтальні та вертикальні - зовнішні та внутрішні - вхідні та вихідні - директивні, нормативно-довідкові, обліково-аналітичні, допоміжні Правильный ответ: D

179   Розрізняють інформаційні потоки залежно від напрямку по відношенню до логістичної системи - горизонтальні та вертикальні - зовнішні та внутрішні - вхідні та вихідні - директивні, нормативно-довідкові, обліково-аналітичні, допоміжні Правильный ответ: C

180   Услід за матеріальним потоком у зустрічному напрямку йде інформаційній потік - містить відомості про замовлення - про майбутнє прибуття вантажів - про кількісні та якісні параметри матеріального потоку - містить інформацію про результати приймання вантажу за кількістю і якістю Правильный ответ: D

181   Випереджаючий щодо матеріального потоку інформаційній потік у зустрічному напрямку - містить відомості про замовлення - є попереднім повідомленням про майбутнє прибуття вантажів - несе інформацію про кількісні та якісні параметри матеріального потоку - містить інформацію про результати приймання вантажу за кількістю і якістю Правильный ответ: A

182   Випереджаючий щодо матеріального потоку інформаційній потік у прямому напрямку - містить відомості про замовлення - є попереднім повідомленням про майбутнє прибуття вантажів - несе інформацію про кількісні та якісні параметри матеріального потоку - містить інформацію про результати приймання вантажу за кількістю і якістю Правильный ответ: B

183   Одночасно з матеріальним потоком йде інформаційній потік у прямому напрямку - містить відомості про замовлення - є попереднім повідомленням про майбутнє прибуття вантажів - про кількісні та якісні параметри матеріального потоку - про результати приймання вантажу за кількістю і якістю Правильный ответ: C

184   До принципів організації логістичної інформації не належать - повнота і придатність інформації для користувача - точність - своєчасність - вільний формат даних Правильный ответ: D

185   Створюються на адміністративному рівні управління і служать для прийняття довгострокових рішень стратегічного характеру інформаційні системи - планові - диспозитивні - виконавчі - диспетчерські Правильный ответ: A

186   Створюються на рівні управління складом або цехом і служать для забезпечення налагодженої роботи логістичних систем інформаційні системи - планові - диспозитивні - виконавчі - оперативні Правильный ответ: B

187   Створюються на рівні адміністративному або оперативного управління і служать для контролю матеріальних потоків, управління обслуговування виробництва інформаційні системи - планові - диспозитивні - виконавчі - диспетчерські Правильный ответ: C

188   До завдань, розв'язуваних плановими інформаційними системами, належать - планування виробництва - детальне управління запасами - відбір вантажів та їх комплектування - облік вантажів, які відправляються Правильный ответ: A

189   До завдань, розв'язуваних диспозитивними інформаційними системами, належать - створення і оптимізація ланок логістичного ланцюга - планування виробництва - загальне управління запасами - керування внутрішньоскладським транспортом Правильный ответ: D

190   Яку інформацію повинна забезпечити логістична інформаційна система - інформація повинна відображати всі переваги і недоліки просування матеріалопотоку для того, шоб підприємство могло розробити необхідну стратегію і привести в дію логістичну систему - інформація повинна відображати витрати щодо просування продукції від постачальника до споживача - обидві відповіді вірні Правильный ответ: A

191   До мотивів створення підприємцями запасів належать - ймовірність порушення встановленого графіка постачань - спекуляція - знижки за покупку великої партії товарів - всі перераховані Правильный ответ: D

192   Які ситуації та положення належать до складської догістичної системи? - збільшення оборотності запасів удвічі призводить до збільшення прибутковості утричі - торгівельне підприємство вважає економічно доцільним орендувати, а не будувати склад - локалізація розміщення складу визначається, виходячи із мінімізації транспортних витрат - всі відповіді вірні Правильный ответ: D

193   До функцій складів не належить - консолідація вантажів - розукрупнення вантажів - перетворення виробничого асортименту в споживчий - немає правильної відповіді Правильный ответ: D

194   Виділяють склади по відношенню до функціональних базисних областей логістики - постачання, виробництва, розподілу - сировини, матеріалів, комплектуючих, незавершеного виробництва, готової продукції, тари, зворотних відходів - власних і логістичних посередників - вузькоспеціалізовані, обмеженого асортименту, широкого асортименту Правильный ответ: A

195   Виділяють склади за видом продукції, яку зберігають - постачання, виробництва, розподілу - сировини, матеріалів, комплектуючих, незавершеного виробництва, готової продукції, тари, зворотних відходів - власних і логістичних посередників - вузькоспеціалізовані, обмеженого асортименту, широкого асортименту Правильный ответ: B

196   Виділяють склади по відношенню до логістичних посередников - постачання, виробництва, розподілу - сировини, матеріалів, комплектуючих, незавершеного виробництва, готової продукції, тари, зворотних відходів - власних і логістичних посередників - вузькоспеціалізовані, обмеженого асортименту, широкого асортименту Правильный ответ: C

197   Виділяють склади за продуктовою спеціалізацією - постачання, виробництва, розподілу - сировини, матеріалів, комплектуючих, незавершеного виробництва, готової продукції, тари, зворотних відходів - власних і логістичних посередників - вузькоспеціалізовані, обмеженого асортименту, широкого асортименту Правильный ответ: D

198   Які склади призначені для забезпечення виробничого процесу - буферних запасів - перевалки вантажів - комісіонування - зберігання Правильный ответ: A

199   Які склади призначені для виконання змішаних, комбінованих,інтермодальних перевезень - буферних запасов - перевалки вантажів - комісіонування - зберігання Правильный ответ: B

200   Склади, які призначені для формування замовлень відповідно до специфічних вимог клієнтів - буферних запасов - перевалки вантажів - комісіонування - зберігання Правильный ответ: C

201   Які склади забезпечують збереження і захист складових виробів - буферних запасов - перевалки вантажів - комісіонування - зберігання Правильный ответ: D

202   Що не включає логістичний процес на складі - розвантаження і приймання товарів - складування і зберігання вантажів - надання послуг клієнтам - немає правильної відповіді Правильный ответ: D

203   Що не включає логістичний процес на складі - постачання запасів - контроль за постачаннями - внутрішньоскладське транспортування і перевалку вантажів - немає правильної відповіді Правильный ответ: D

204   Що не включає логістичний процес на складі - комплектацію замовлень клієнтів та відвантаження - збір і доставку порожніх товароносіїв - контроль за виконанням замовлень - немає правильної відповіді Правильный ответ: D

205   Забезпечує ефективне внутрішньоскладське транспортування - мінімальний час транспортування - використання наскрізних "прямоточних" маршрутів - мінімальна кількість перевалок з одного обладнання на інше - все відповіді Правильный ответ: D

206   Не зараховують до факторів, які забезпечують раціональну організацію складування і зберігання - відповідність складського устаткування специфічним особливостям вантажу - забезпечення устаткуванням для зберігання максимуму використовуваної висоти і площі складу - виділення простору під робочі проходи в мінімальному обсязі, за необхідності - нижче діючих норм - використання системи адресного зберігання Правильный ответ: C

207   Які послуги надаються складами - сортування і маркірування - фасування й упакування - експедиторські послуги - всі вище перераховані Правильный ответ: D

208   Які послуги надаються складами - повна перевірка якості товарів, які постачаються - зміна замовлення - інформаційні послуги - всі перераховані Правильный ответ: D

209   Які послуги надаються складами - укладення договорів із транспортними агентствами - надання оренди складського простору споживачам - дезінфекція вантажів - всі перераховані Правильный ответ: D

210   Які розміри стандартного плоского піддона - 1200 мм х 800 мм - 600 мм х 800 мм - 600 мм х 400 мм - 400 мм х 400 мм Правильный ответ: A

211   Що таке базовий модуль у логістиці - стандартний піддон розміром 1000 х 1200 мм - вантажний пакет розміром 1200 х 800 х 1050 мм - умовна одиниця площі у формі прямокутника розміром 600 мм х 400 мм - транспортна тара стандартного розміру Правильный ответ: C

212   Логістичний сервіс може бути безпосередньо реалізований у сфері - закупівель - виробництва - розподілу Правильный ответ: C

213   Що є об'єктами логістичного сервісу - послуги - генератори матеріального потоку - споживачі матеріального потоку - генератори і споживачі матеріального потоку Правильный ответ: C

214   Що є предметом логістичного сервісу - послуги - генератори матеріального потоку - споживачі матеріального потоку - генератори і споживачі матеріального потоку Правильный ответ: A

215   Не належать до специфічних характеристик послуг - неможливість відчути "на дотик" - віддільність від джерела - адресність - неможливість накопичення Правильный ответ: B

216   Які логістичні послуги, що надаються в процесі реалізації - підбір та комплектацію партій постачань - послуги з гарантійного обслуговування - забезпечення зворотних потоків - зобов'язання щодо розгляду претензій покупців Правильный ответ: A

217   Які логістичні послуги, що надаються після продажу - підбір та комплектацію партій постачань - послуги з гарантійного обслуговування - забезпечення зворотних потоків - зобов'язання щодо розгляду претензій покупців Правильный ответ: A

218   Які логістичні послуги, що надаються в процесі реалізації - наявність товарних запасів на складі - послуги з гарантійного обслуговування - забезпечення зворотних потоків - зобов'язання щодо розгляду претензій покупців Правильный ответ: A

219   Які логістичні послуги, що надаються в процесі реалізації - наявність товарних запасів на складі - підбір та реалізацію партій постачань - пакування - усі відповіді вірні Правильный ответ: D

220   Які логістичні послуги, що надаються в процесі реалізації - маркування - формування вантажних одиниць - роботу із забезпечення надійності постачань - усі відповіді вірні Правильный ответ: D

221   Які логістичні послуги передпродажного характеру - маркування - пакування - консультації - послуги з гарантійного обслуговування Правильный ответ: C

222   Які логістичні послуги передпродажного характеру - підбір та реалізацію партій постачань - демонстрації - зобов'язання щодо розгляду претензій покупців - наявність товарних запасів на складі Правильный ответ: B

 

МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАКАЗ

02.03.2019

м. Київ

N 156

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
16 травня 2019 р. за N 510/33481

Про затвердження Інструкції з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 2 Закону України "Про Державну прикордонну службу України"підпункту 4 пункту 3підпунктів 3102327 пункту 4 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року N 533, та з метою організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України, що додається.

2. Управлінню взаємодії з Державною прикордонною службою України Міністерства внутрішніх справ України (Рябий С. М.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра внутрішніх справ України Трояна В. А.

 

Міністр

А. Б. Аваков

ПОГОДЖЕНО:

 

Міністр оборони України

С. Полторак

В. о. Голови державної служби
України з питань геодезії,
картографії та кадастру

О. Колотілін

В. о. Голови Державної
прикордонної служби України

О. Бляшенко

 

Інструкція
з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України

I. Основні положення з організації інженерного забезпечення

1. Загальні положення

1. Ця Інструкція встановлює основні положення з організації та здійснення інженерного забезпечення охорони державного кордону в Державній прикордонній службі України (далі - Держприкордонслужба).

2. У цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

електротехнічні засоби - засоби, що перебувають на озброєнні (постачанні) органів Держприкордонслужби та призначені для здійснення польового електропостачання;

засоби для подолання водних перешкод - військові мости на жорстких опорах, механізовані мости, понтонно-мостові засоби, самохідні переправно-десантні засоби, буксирні катери, десантні човни, підручні засоби;

засоби інженерного озброєння - машини, механізми та інші засоби, призначені для виконання завдань інженерного забезпечення. До засобів інженерного озброєння належать: інженерні боєприпаси, інженерна техніка та інженерне майно;

інженерна техніка - сукупність машин, механізмів, механічних пристроїв, апаратів та устаткування, призначених для виконання завдань інженерного забезпечення. До інженерної техніки належать: машини та апаратура для влаштування та подолання загороджень, водних перешкод, ведення інженерної розвідки; дорожні, землерийні, мостобудівельні, лісопильні, вантажопідйомні машини та механізми; електротехнічні засоби; рухомі засоби обслуговування і ремонту; засоби механізації робіт з інженерного облаштування державного кордону; механізований інструмент, машини інженерного озброєння, призначені для виконання завдань інженерного забезпечення бойових дій (шляхопрокладачі, мінні загороджувачі тощо);

інженерне забезпечення охорони державного кордону - комплекс організаційних та практичних заходів, які здійснюються з метою створення необхідних умов для своєчасного виявлення порушників державного кордону (противника), ефективного застосування озброєння та техніки (заподіяння максимальних утрат противнику), несення служби прикордонними нарядами, прихованого висунення, маневру та розгортання своїх сил, успішного виконання поставлених перед ними завдань, а також підвищення захисту підрозділів (особового складу, бойової та спеціальної техніки) від засобів ураження, ускладнення дій порушників державного кордону (противника);

інженерне майно - визначена номенклатура допоміжних та витратних засобів інженерного озброєння; до інженерного майна належать: конструкції інженерних споруд промислового та військового виготовлення; нестандартизоване обладнання (ворота, хвіртки, решітки); засоби польового водопостачання; комплекти розвідки та розмінування, витратні та табельні допоміжні засоби, які надходять за нормами забезпечення та призначені для виконання завдань інженерного забезпечення; агрегати, вузли, запасні частини до інженерної техніки; маскувальні засоби; шанцевий інструмент; різні матеріали (колючий дріт, пакети малопомітних перешкод, будівельні матеріали тощо);

інженерне облаштування - комплекс взаємопов'язаних між собою різнопланових дій з будівництва (створення) рубежів охорони державного кордону, що проводяться, виконуються, здійснюються силами та засобами всіх підрозділів органів Держприкордонслужби за загальним задумом (планом), на визначеному напрямку (ділянці, певній території);

інженерні боєприпаси - засоби інженерного озброєння, що містять у своєму складі вибухові, піротехнічні речовини та їх компоненти; до інженерних боєприпасів належать: інженерні міни, підривні заряди промислового та військового виготовлення (вибухові речовини), засоби підривання, заряди розмінування;

інженерні загородження - штучні перешкоди та перепони, що влаштовуються (установлюються) на місцевості з метою ускладнення просування та маневру правопорушників (заподіяння втрат противнику, затримання його просування), забезпечення прикордонним нарядам (підрозділам) та резервам сприятливих умов для їх блокування та затримання (ураження противника вогнем із усіх видів зброї, сковування його маневру або примушення пересуватися у вигідному для своїх підрозділів напрямку), обмеження (недопущення) впливу тварин та людей на лінійну частину засобів сигналізаційного озброєння та контрольно-слідові смуги;

інженерні споруди - споруди на місцевості, призначені для позначення державного кордону, фіксації слідів та інших ознак порушення державного кордону, створення сприятливих умов для ефективного застосування в охороні державного кордону озброєння, військової та спеціальної техніки, забезпечення стійкості управління підрозділами та підвищення рівня їх захисту від засобів ураження противника. До інженерних споруд належать: прикордонні знаки, контрольно-слідові смуги, споруди (позиції) для ведення візуального та технічного спостереження (спостережні пункти, позиції для радіолокаційних, прожекторних станцій тощо), дороги, колонні шляхи, контрольні пункти (блокпости), мости, переправи, злітно-посадкові майданчики для вертольотів, причали для малих прикордонних катерів та обігрівальні пункти;

інженерні технічні засоби охорони кордону - засоби сигналізаційного, радіолокаційно-прожекторного озброєння, оптико-електронні засоби спостереження та світлотехнічні засоби індивідуального користування;

лінія прикордонних інженерних споруджень (далі - ЛПІС) - спеціальна смуга місцевості в межах прикордонної смуги та інші земельні ділянки, які відповідно до законодавства надаються в постійне користування органам Держприкордонслужби для облаштування та утримання інженерно-технічних споруд і огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій та інших об'єктів;

малі прикордонні катери - катери (моторні човни) та інші плавзасоби (крім засобів подолання водних перешкод), що належать до штату та перебувають на балансі органу охорони державного кордону, призначені для забезпечення охорони державного кордону та прикордонного режиму на річках, озерах та інших водоймах. До малих прикордонних катерів не належать малі катери Морської охорони;

оптико-електронні засоби спостереження - оптико-електронні засоби, призначені для розпізнавання об'єктів (цілей) на великій дальності в різних природно-кліматичних умовах та час доби на постах технічного спостереження та системи оптико-електронного спостереження;

плавучі модулі - понтонні споруди, обладнані для перебування та несення служби прикордонними нарядами на річках та озерах, які переміщуються за допомогою буксирного катера;

прикордонна інженерна інфраструктура - система інженерних споруд та загороджень, призначених для підвищення ефективності охорони державного кордону;

прожекторне озброєння - прожекторні засоби далекої та близької дії (стаціонарні та пересувні прожекторні станції), призначені для забезпечення візуального спостереження за водною поверхнею на морі, річках, озерах, відкритою місцевістю на сухопутних ділянках державного кордону в умовах обмеженого бачення та вночі, а також засоби обслуговування прожекторних станцій, запасні частини, інструмент та приладдя;

радіолокаційне озброєння - радіолокаційні засоби (стаціонарні та рухомі автоматизовані комплекси та системи, пересувні та переносні радіолокаційні станції), призначені для забезпечення радіолокаційного спостереження за ділянкою підрозділу охорони державного кордону в умовах обмеженої видимості та вночі, а також засоби з їх обслуговування та ремонту, електричні джерела живлення та запасні частини, інструмент і приладдя до радіолокаційного озброєння;

радіолокаційно-прожекторне озброєння - комплекс радіолокаційних та прожекторних засобів, що спільно використовуються під час висвітлення обстановки на морських та відкритих сухопутних ділянках кордону;

світлотехнічні засоби індивідуального користування - акумуляторні та електричні ліхтарі, якими забезпечуються прикордонні наряди та наряди внутрішньої служби;

сигналізаційне озброєння - сигналізаційні комплекси, системи, прилади, датчики та допоміжне обладнання, що застосовуються під час охорони протяжних або локальних ділянок кордону, охорони режимних об'єктів та виконання інших завдань, у процесі їх застосування сповіщають про факт і місце спрацювання та іншу інформацію;

сигналізаційні комплекси - сукупність різних за принципом роботи датчиків і виконавчих пристроїв, призначених для спільного виконання одного чи декількох спеціальних практичних завдань із приймання, реєстрації, обробки інформації та видачі відповідних сигналів;

сигналізаційні прилади - автоматичні пристрої, що складаються з датчиків та пристроїв відображення інформації та призначені для формування сигнала сповіщення про спрацювання датчика.

2. Мета, завдання інженерного забезпечення та шляхи їх реалізації

1. Інженерне забезпечення в органах охорони державного кордону організовується та здійснюється з метою безперервного, повного і ефективного виконання завдань з охорони державного кордону, створення підрозділам охорони державного кордону сприятливих умов для своєчасного виявлення і затримання правопорушників, ефективного застосування озброєння та техніки, прихованого та своєчасного висування, розгортання, маневру резервів; підвищення ефективності захисту підрозділів та об'єктів від засобів ураження.

2. Інженерне забезпечення організовується та здійснюється на підставі прийнятих рішень щодо охорони державного кордону органами управління відповідного рівня та полягає у виконанні таких завдань:

проведення заходів інженерної розвідки;

улаштування, утримання, ремонт інженерних споруд та загороджень;

установлення, монтаж засобів сигналізаційного та радіолокаційно-прожекторного озброєння;

фортифікаційне облаштування місць дислокації прикордонних підрозділів та несення служби прикордонних нарядів;

виконання інженерних заходів з маскування.

3. Зміст, обсяг і характер завдань інженерного забезпечення під час підготовки оперативно-службової діяльності на визначений період визначаються в наказах начальників органів охорони державного кордону, регіональних управлінь та Адміністрації Держприкордонслужби з урахуванням обстановки на державному кордоні, наявних сил, засобів і часу, а також географічних та інших умов.

4. Інженерне забезпечення в органах охорони державного кордону Держприкордонслужби здійснюється шляхом:

позначення проходження державного кордону, створення та нарощування системи інженерних споруд та загороджень уздовж державного кордону;

ефективного застосування інженерних технічних засобів охорони кордону, засобів інженерного озброєння;

інженерного облаштування державного кордону, створення необхідних умов для своєчасного виявлення та припинення незаконного перетинання державного кордону особами, переміщення через державний кордон транспортних засобів, товарів та вантажів або інших видів правопорушень, своєчасного й прихованого висунення, розгортання, маневру чергових сил та резервів у разі ускладнення обстановки на ділянці державного кордону;

здійснення ефективного планування заходів інженерного забезпечення охорони державного кордону.

5. Інженерне забезпечення спеціальних заходів здійснюється під час:

пошуку правопорушників, протидії незаконній міграції на державному кордоні та тероризму - шляхом нарощення інженерних технічних засобів охорони державного кордону на окремих ділянках та створення інженерних загороджень на визначених рубежах та шляхах вірогідних напрямків руху правопорушників;

припинення збройних та інших провокацій на державному кордоні - шляхом улаштування, нарощення на шляхах руху збройних угруповань інженерних загороджень, забезпечення висування та застосування резервів органу охорони державного кордону;

участі у виконанні заходів надзвичайного стану - шляхом створення та підготовки резерву засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів для забезпечення дій підрозділів охорони державного кордону з урахуванням їх географічного розташування;

участі у виконанні заходів територіальної оборони, відсічі і стримування збройної агресії - завчасним плануванням заходів інженерного забезпечення; проведення інженерної розвідки, улаштуванням, нарощенням інженерних загороджень, фортифікаційним облаштуванням місць дислокації прикордонних підрозділів та несення служби прикордонних нарядів, організацією заходів із маскування, створенням резервів інженерного майна та організації взаємодії з інженерними службами інших військових формувань.

Завдання інженерного забезпечення спеціальних заходів виконують усі підрозділи органу охорони державного кордону.

6. На підрозділи охорони державного кордону покладається:

установлення найпростіших інженерних загороджень та інженерних технічних засобів охорони кордону;

утримання та поточний ремонт наявних інженерних споруд, загороджень та інженерних технічних засобів охорони кордону;

облаштування та утримання фортифікаційних споруд;

утримання прикордонних знаків, інформаційно-попереджувальних табличок, контрольно-слідових смуг, прикордонних доріг, шляхів, стежок для руху прикордонних нарядів;

облаштування пішохідних містків;

проведення інженерних заходів з маскування.

Якщо у складі підрозділу охорони державного кордону відповідних сил та засобів для виконання зазначених завдань немає, вони здійснюються приданими силами та засобами органу охорони державного кордону.

7. Підрозділи інженерного забезпечення органу охорони державного кордону виконують такі найбільш складні та трудомісткі завдання інженерного забезпечення, які вимагають спеціальної підготовки особового складу та застосування засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону:

ведення інженерної розвідки;

установлення та капітальний ремонт прикордонних знаків, інформаційно-попереджувальних табличок;

облаштування державного кордону та об'єктів засобами сигналізаційного, радіолокаційного та прожекторного озброєння;

розроблення (улаштування) контрольно-слідових смуг;

будівництво, обладнання і ремонт споруд для візуального, радіолокаційного, електронного та оптичного спостереження;

обладнання інженерних споруд і загороджень;

облаштування прикордонних доріг, шляхів, стежок для руху прикордонних нарядів;

будівництво пішохідних мостів (містків);

фортифікаційне облаштування місць дислокації та несення служби прикордонними нарядами;

проведення інженерних заходів з маскування.

8. У разі потреби за рішенням начальника органу охорони державного кордону (у межах регіонального управління за рішенням начальника регіонального управління) для виконання окремих завдань інженерного облаштування створюються зведені інженерні загони та групи.

II. Структура системи інженерного забезпечення

1. Сили та засоби інженерного забезпечення

1. Сили та засоби інженерного забезпечення органів Держприкордонслужби з метою своєчасного, якісного та повного виконання ними завдань з інженерного забезпечення охорони державного кордону об'єднуються в систему.

2. Структура системи інженерного забезпечення передбачає наявність підготовлених підрозділів до виконання заходів інженерного забезпечення охорони державного кордону в різних умовах обстановки.

Наявна система інженерного забезпечення має постійно оптимізуватися під завдання з охорони державного кордону і відповідати:

стратегії і тактиці охорони та захисту державного кордону, виконанню інших завдань, що належать до компетенції Держприкордонслужби;

принципам мінімальної достатності сил і засобів інженерного забезпечення, їх спроможності виконувати поставлені завдання в будь-яких умовах обстановки та в установлені строки.

3. Сили та засоби інженерного забезпечення органів Держприкордонслужби складаються з підрозділів інженерного забезпечення (у складі відділень або груп), які вкомплектовані штатними та табельними засобами, призначеними для інженерного облаштування державного кордону.

Залежно від призначення, обсягів виконуваних завдань з інженерного облаштування державного кордону, географічного розташування, оперативної обстановки організаційно-штатна структура органів Держприкордонслужби передбачає відповідний склад підрозділів інженерного забезпечення.

За функціональним призначенням (спеціалізацією) це такі підрозділи: інженерного облаштування державного кордону, інженерних машин, інженерних робіт, обслуговування та ремонту засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, інженерно-саперні, інженерно-позиційні та інші (далі - підрозділи інженерного забезпечення).

Кількісний склад підрозділів інженерного забезпечення та їх оснащення визначаються директивами Адміністрації Держприкордонслужби та нормами належності.

4. Застосування та утримання інженерних технічних засобів охорони кордону в підрозділах охорони державного кордону забезпечують їх штатні відділення (групи) технічних засобів охорони державного кордону, відділення (групи) застосування системи оптико-електронного спостереження, постів технічного спостереження та інші підрозділи (окремі спеціалісти), функціональними (посадовими) обов'язками яких це передбачено.

5. В окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах, загонах Морської охорони, навчальних закладах, органах забезпечення та в інших самостійних структурних підрозділах Держприкордонслужби, де відсутні структурні інженерні підрозділи та спеціалісти, функції організації та виконання заходів інженерного забезпечення за рішеннями начальників цих органів (закладів, підрозділів) покладаються на інші структурні підрозділи та конкретних посадових осіб, про що оголошується наказом начальника органу (закладу, підрозділу) Держприкордонслужби.

Посадові обов'язки осіб підрозділів інженерного забезпечення розробляються з урахуванням специфіки виконання завдань інженерного забезпечення на підставі Закону України "Про Державну прикордонну службу України", статутів Збройних Сил України та цієї Інструкції.

6. Використовувати підрозділи та окремих спеціалістів інженерного забезпечення для виконання завдань, не пов'язаних з інженерним забезпеченням, заборонено.

7. Начальники всіх рівнів з метою успішного виконання завдань з охорони державного кордону зобов'язані знати склад, призначення та можливості наявних засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону в підпорядкованих їм органах (підрозділах), порядок та способи ефективного їх застосування в будь-яких умовах обстановки, правила експлуатації та неухильного їх дотримання.

III. Порядок організації інженерного забезпечення охорони державного кордону

1. Організація інженерного забезпечення на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону

1. Організація інженерного забезпечення охорони державного кордону на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону здійснюється відповідно до умов обстановки, характеру дій і завдань, що виконуються органами охорони державного кордону на ділянці відповідальності.

2. На підготовчому етапі охорони державного кордону на визначений період в інтересах виконання завдань інженерного забезпечення проводиться:

вивчення висновків з аналізу ризиків щодо обстановки на державному кордоні та пропозицій підрозділів охорони державного кордону з інженерного забезпечення;

уточнення основних завдань з охорони державного кордону, які мають бути враховані під час планування інженерного забезпечення;

здійснення розрахунків потреб засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону для забезпечення оперативно-службової діяльності підрозділів охорони державного кордону та виконання завдань інженерного забезпечення;

визначення потреб органу охорони державного кордону в залученні додаткових сил і засобів інженерного забезпечення;

рекогносцирування ділянки відповідальності органу охорони державного кордону, оцінка стану інженерного облаштування державного кордону та відпрацювання пропозицій щодо інженерного облаштування державного кордону на наступний період та розрахунок потреби коштів.

Затверджені начальником органу охорони державного кордону пропозиції з інженерного облаштування державного кордону на ділянці відповідальності на плановий період, погоджені з регіональним управлінням, разом з лінійними схемами та копіями актів рекогносцирування подаються до Адміністрації Держприкордонслужби для розгляду та затвердження.

Сформовані розрахунки потреб коштів подаються фінансовій службі для узагальнення та надсилання вищим органам управління для розгляду та затвердження пропозицій щодо бюджетних асигнувань на забезпечення діяльності органу охорони державного кордону на плановий період.

3. На основному етапі підготовки до охорони державного кордону на визначений період в інтересах виконання завдань інженерного забезпечення:

визначаються напрямки зосередження основних зусиль та застосування інженерних підрозділів;

проводяться установчі збори з питань застосування, утримання та відновлення засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони державного кордону;

здійснюються накопичення лінійно-будівельних матеріалів;

проводиться підготовка засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону до використання за призначенням під час виконання завдань відповідно до плану інженерного облаштування державного кордону.

Після отримання з Адміністрації Держприкордонслужби витягів із плану інженерного облаштування державного кордону на наступний плановий період відпрацьовуються:

у регіональному управлінні:

план інженерного облаштування державного кордону на ділянці регіонального управління на наступний плановий період;

наказ начальника регіонального управління Держприкордонслужби про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці регіонального управління на наступний плановий період;

в органі охорони державного кордону:

план інженерного облаштування державного кордону на наступний плановий період;

наказ начальника органу Держприкордонслужби про організацію інженерного облаштування державного кордону на наступний плановий період;

календарний план виконання інженерних робіт.

Витяги з наказів про організацію інженерного облаштування державного кордону на ділянці органу Держприкордонслужби на наступний плановий період та планів інженерного облаштування державного кордону, планів-календарів виконання інженерних робіт не пізніше ніж за 10 діб до початку інженерного сезону надсилають підрозділам охорони державного кордону.

Інженерний сезон триває з 01 квітня по 15 листопада поточного року. За рішенням Адміністрації Держприкордонслужби, регіонального управління в органах охорони державного кордону може проводитися інженерний місячник.

4. План інженерного облаштування державного кордону (додаток 1) на наступний плановий період розробляється текстуально з додаванням лінійної схеми, розрахунків сил, засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону.

План підписують перший заступник начальника органу Держприкордонслужби - начальник штабу, заступник начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки, заступник начальника органу Держприкордонслужби з тилу, начальник інженерної служби.

Затверджує план начальник органу охорони державного кордону відповідним наказом. Витяги надсилають підрозділам охорони державного кордону.

У наказі про інженерне облаштування державного кордону на ділянці органу охорони державного кордону на наступний плановий період відображаються: основні завдання інженерного забезпечення, порядок їх виконання; райони, строки і способи їх виконання, сили, засоби інженерного озброєння та інженерні технічні засоби охорони кордону, порядок застосування інженерних підрозділів; організація взаємодії між підрозділами під час виконання завдань інженерного забезпечення; організація контролю та порядок донесень про перебіг виконання завдань.

5. Календарний план виконання робіт з інженерного облаштування державного кордону (додаток 2) розробляє інженерна служба з метою забезпечення планування інженерних робіт за періодами (етапами) та контролю за їх фактичним виконанням.

Календарний план підписує заступник начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки, затверджує начальник органу охорони державного кордону.

6. Перспективний план інженерного облаштування державного кордону (додаток 3) на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону розробляє інженерна служба з метою опрацювання прогнозованих показників інженерного облаштування державного кордону на наступні 5 років.

Перспективний план інженерного облаштування державного кордону визначає необхідний перелік робіт, їх обсяг і черговість виконання за роками. Насамперед планується інженерне облаштування державного кордону на напрямках зосередження основних зусиль.

2. Організація роботи інженерної служби

1. Планування інженерного забезпечення інженерною службою здійснюється у взаємодії з усіма заінтересованими структурними підрозділами управління органу охорони державного кордону.

До організаційних заходів належать заходи з планування інженерного облаштування державного кордону, підтримання сил, засобів інженерного озброєння, інженерних технічних засобів охорони кордону в готовності до застосування; заходи з підтримання інженерної інфраструктури в належному стані, організації та контролю за станом інженерного забезпечення, визначення функціональних обов'язків посадових осіб та контроль за їх виконанням.

2. Інженерне забезпечення організовується та здійснюється на підставі актів організаційно-розпорядчого характеру органу управління вищого рівня, начальника прикордонного загону (командира авіаційної частини, загону Морської охорони, навчального закладу, органу забезпечення) Держприкордонслужби.

Керівництво інженерним забезпеченням здійснюють начальник органу Держприкордонслужби через штаб, а також через своїх заступників (згідно з розподілом функціональних обов'язків), начальників відділів, відділень та служб управління прикордонного загону в межах їх повноважень.

3. Начальник органу Держприкордонслужби з питань організації інженерного забезпечення віддає розпорядження, керує плануванням, організовує проведення рекогносцировки місцевості, затверджує місця встановлення інженерних споруд та загороджень, визначає сили та засоби для виконання завдань інженерного забезпечення, здійснює постійний контроль за виконанням завдань інженерного забезпечення, станом інженерних споруд і загороджень, засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону та правильним їх використанням.

4. Перший заступник начальника органу Держприкордонслужби - начальник штабу бере участь в організації інженерного забезпечення і зобов'язаний знати можливості інженерних підрозділів щодо виконання завдань інженерного забезпечення, ступінь прикриття ділянки відповідальності сигналізаційними, радіолокаційними та іншими інженерними технічними засобами охорони кордону.

Очолює (або один з його заступників) рекогносцировку ділянки відповідальності з питань її інженерного облаштування, вносить пропозиції щодо інженерного облаштування ділянок державного кордону.

5. Заступник начальника органу Держприкордонслужби з тилу - начальник відділу тилового забезпечення організовує своєчасне і повне забезпечення потреб підрозділів органу Держприкордонслужби в матеріальних засобах номенклатури тилового забезпечення для виконання завдань з інженерного облаштування державного кордону.

6. Заступник начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальник інженерно-технічного відділу):

організовує виконання заходів інженерного забезпечення охорони державного кордону на ділянці відповідальності органу Держприкордонслужби. Повинен знати укомплектованість сил і засобів інженерного забезпечення та їх можливості, стан інженерних споруд, технічний стан засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, забезпеченість інженерним майном підрозділів органу Держприкордонслужби, порядок організації їх застосування (використання за призначенням), обслуговування, ремонту, зберігання, обліку і списання засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону;

забезпечує організацію інженерного забезпечення охорони державного кордону; здійснення безперервного управління силами та засобами інженерного забезпечення; підтримання засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону у справному стані та постійній готовності до застосування (використання за призначенням), організацію їх безпечної експлуатації, відновлення та зберігання;

забезпечує підрозділи прикордонного загону інженерним майном згідно з нормами і табелями належності, інженерну підготовку всього особового складу органу Держприкордонслужби, спеціальну підготовку особового складу інженерних підрозділів, пожежну безпеку на інженерних спорудах;

керує через начальника інженерної служби підрозділами інженерного забезпечення в будь-яких умовах обстановки, здійснює контроль за своєчасним виконанням завдань інженерного забезпечення;

організовує підготовку пропозицій з інженерного забезпечення охорони державного кордону на ділянці відповідальності та доповідає їх начальнику органу Держприкордонслужби;

організовує заходи щодо оформлення Держприкордонслужбою права постійного користування земельними ділянками на яких розміщено елементи прикордонної інженерної інфраструктури;

керує розробкою поточних, річних та перспективних планів інженерного облаштування державного кордону, планів експлуатації та виходу в ремонт засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, проектів наказів та розпоряджень з питань інженерного забезпечення та подає їх начальнику органу Держприкордонслужби на затвердження, а після затвердження доводить до виконавців;

погоджує роботу начальника інженерної служби з начальниками інших підрозділів управління органу Держприкордонслужби;

здійснює взаємодію в межах компетенції з питань інженерного забезпечення охорони державного кордону з відповідними підрозділами Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, правоохоронних органів, структурними підрозділами державних органів та органів місцевого самоврядування;

здійснює контроль за укомплектованістю інженерних підрозділів спеціалістами; вивчає моральні і ділові якості офіцерів, прапорщиків і молодших спеціалістів інженерної служби та вносить пропозиції начальнику органу Держприкордонслужби щодо призначення їх на посади;

контролює наявність, стан інженерних споруд та загороджень, дотримання правил експлуатації засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону в підрозділах органу Держприкордонслужби, організовує їх безпечну експлуатацію, обслуговування, ремонт;

здійснює контроль за отриманням та зберіганням інженерного майна, витратою їх за прямим призначенням;

організовує опрацювання табелів належності інженерного майна та подає їх на затвердження начальнику прикордонного загону, а після затвердження надсилає за підпорядкованістю до вищого органу управління;

контролює виконання наказів, розпоряджень і доручень начальника органу Держприкордонслужби, вищого органу управління з питань організації інженерного забезпечення;

запитує в установленому порядку від органів виконавчої влади на ділянці відповідальності прикордонного загону інформацію, документи і копії нормативно-правових актів, необхідних для виконання своїх повноважень;

у разі потреби отримує від посадових осіб органу Держприкордонслужби, підрозділів охорони державного кордону документи, довідки, розрахунки, інші матеріали, потрібні для виконання службових обов'язків;

організовує та проводить планові та позапланові перевірки стану експлуатації, зберігання і ремонту засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, рівня підготовки персоналу інженерних спеціальностей у підрозділах охорони державного кордону та управління органу Держприкордонслужби;

вимагає проведення своєчасних перевірок і обстеження засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, припиняє їх експлуатацію в разі виявлення недоліків в утриманні, порушенні правил експлуатації, технічного обслуговування та ремонту, які можуть призвести до аварій, поломок або виведення їх з ладу, а також у разі невиконання вимог безпеки та охорони праці.

7. Начальник інженерної служби безпосередньо організовує виконання заходів інженерного забезпечення охорони державного кордону на ділянці відповідальності органу Держприкордонслужби в різних умовах обстановки та підпорядковується заступнику начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу) і є прямим начальником усього особового складу інженерної служби.

Начальник інженерної служби органу Держприкордонслужби забезпечує:

своєчасне, повне і якісне виконання завдань інженерного забезпечення охорони державного кордону на ділянці відповідальності та плану інженерного облаштування державного кордону на визначений період;

організацію заходів інженерної розвідки та заходів з маскування;

наявність у підрозділах органу Держприкордонслужби засобів інженерного озброєння, інженерних технічних засобів охорони кордону та організацію їх технічно правильного використання, зберігання, утримання;

планування та здійснення заходів з інженерної підготовки особового складу органу Держприкордонслужби, спеціальної підготовки інженерних підрозділів та їх мобілізаційну готовність;

своєчасне складання заявок щодо потреби засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону та коштів для вчасного виконання завдань інженерного забезпечення;

наявність і укомплектованість сил і засобів інженерного забезпечення, їх можливості, стан інженерних споруд та загороджень, належний технічний стан засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, інженерного майна підрозділів органу Держприкордонслужби, вимоги щодо організації інженерного забезпечення, порядок підтримання готовності засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону до використання за призначенням, їх обліку та списання;

збирання, вивчення й узагальнення даних про інженерну обстановку, наявність і стан інженерних споруд та загороджень, інженерних технічних засобів охорони кордону, малих прикордонних катерів на ділянці відповідальності органу Держприкордонслужби, готує пропозиції з інженерного облаштування державного кордону та подає їх заступнику начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу), за його вказівкою розробляє проекти наказів та інших актів організаційно-розпорядчого характеру з цих питань;

організацію інженерної розвідки місцевості на ділянці відповідальності органу Держприкордонслужби з метою можливості будівництва нових інженерних споруд і загороджень.

Начальник інженерної служби органу Держприкордонслужби за посадою:

бере участь у роботі рекогносцировочних груп, розробленні документів з питань інженерного облаштування державного кордону на ділянці відповідальності органу Держприкордонслужби;

уживає заходів з маскування місць розташування прикордонних підрозділів та несення служби прикордонних нарядів, інженерних споруд, озброєння, військової техніки та інших об'єктів;

організовує розроблення технічної документації з будівництва, інженерного облаштування та ремонту інженерних споруд, їх модернізації та вдосконалення відповідно до затвердженого перспективного плану інженерного облаштування державного кордону;

готує звітні документи про виконання річного плану інженерного облаштування державного кордону з пропозиціями на наступний період, відомості про наявність та рух інженерного майна за звітний період, відомості про технічний стан та напрацювання засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, розробляє плани експлуатації і ремонту засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, організовує і контролює їх виконання;

опрацьовує проект табелю належності засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону органу Держприкордонслужби, картки обліку інженерних споруд та загороджень, металевих спостережних вишок;

уживає всіх необхідних заходів щодо утримання в установленій кількості непорушного запасу та резерву інженерного майна у готовності до використання, а також своєчасного його поповнення та поновлення;

готує відповідно до чинного законодавства документи на списання інженерних споруд, загороджень, засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, які відслужили встановлені строки експлуатації (служби) і стали непридатними до подальшого використання;

здійснює контроль за ходом і якістю виконання робіт з інженерного облаштування державного кордону, надає практичну допомогу в організації та виконанні плану інженерного облаштування державного кордону підрозділам охорони державного кордону;

аналізує та узагальнює підсумки виконання планів інженерного облаштування державного кордону, поширює позитивний досвід виконання завдань інженерного забезпечення, експлуатації і ремонту засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону серед підрозділів органу Держприкордонслужби;

бере участь у перевірці стану засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону;

уживає заходів із забезпечення безпечних умов праці та запобігання травматизму під час виконання робіт з інженерного облаштування державного кордону;

подає заступнику начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу) пропозиції щодо забезпечення засобами інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, робіт для виконання завдань інженерного забезпечення відповідно до вимог законодавства;

опрацьовує пропозиції щодо інженерного забезпечення участі органу Держприкордонслужби в спеціальних заходах;

бере участь в оформленні Держприкордонслужбою права постійного користування земельними ділянками на яких розміщено елементи прикордонної інженерної інфраструктури;

отримує від посадових осіб органу Держприкордонслужби документи, довідки, розрахунки, інші матеріали, необхідні для виконання службових обов'язків;

доповідає заступнику начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу) про виявлення порушення під час використання, зберігання, утримання засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону.

8. Обов'язки посадових осіб з організації інженерного забезпечення охорони державного кордону України затверджує начальник органу Держприкордонслужби.

9. Начальник інженерної служби під час організації інженерного забезпечення повинен з'ясувати:

зміст і мету заходів, строки і порядок їх виконання;

напрями зосередження основних зусиль;

час готовності органу охорони державного кордону до виконання поставленого завдання;

заходи інженерного забезпечення та порядок їх виконання;

порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами управління органу охорони державного кордону, інших органів Держприкордонслужби та військових формувань.

10. Під час оцінки обстановки начальник інженерної служби повинен з'ясувати:

склад і можливий характер дій правопорушників, характер і обсяг інженерних заходів, що здійснюються в прикордонних районах суміжної держави, їх вплив на виконання завдань органом охорони державного кордону;

склад, стан і положення інженерних та інших підрозділів органу охорони державного кордону і виконання ними завдань, їх можливості щодо виконання подальших завдань інженерного забезпечення; укомплектованість підрозділів органів охорони державного кордону засобами інженерного озброєння та інженерними технічними засобами охорони кордону, стан і наявність резерву засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону;

ступінь прикриття ділянки органу охорони державного кордону інженерними спорудами та загородженнями, інженерних технічних засобів охорони кордону, положення і характер дій підрозділів інженерного забезпечення сусідніх органів охорони державного кордону, умови взаємодії з ними;

місцевість на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону, її маскувальні та захисні властивості, прохідність, приховані підступи до державного кордону;

наявність і стан доріг та стежок, містків, переправ, перевалів, характер природних перешкод;

вплив місцевості на виконання інженерних завдань;

час на виконання завдань інженерного забезпечення; кліматичні, метеорологічні та інші умови.

11. Після з'ясування завдання відповідно до розпорядження щодо інженерного забезпечення та оцінки обстановки начальник інженерної служби повинен визначити:

основні завдання інженерного забезпечення, їх обсяг, необхідні сили, засоби і строки їх виконання;

напрямки зосередження основних зусиль;

завдання, що виконуватимуться інженерними силами та засобами, і завдання, що виконуватимуться іншими підрозділами.

У пропозиціях з інженерного забезпечення він визначає:

задум інженерного забезпечення (на забезпеченні оперативно-службових дій яких підрозділів і на яких напрямах зосереджуються основні зусилля, найважливіші завдання інженерного забезпечення);

строки, способи та черговість їх виконання, сили і засоби, що залучаються, склад і оснащення інженерних підрозділів, порядок розподілу засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, що надходять, за підрозділами, можливий маневр інженерними силами та засобами);

завдання підрозділам з інженерного забезпечення;

порядок взаємодії між інженерними та іншими підрозділами і забезпечення їх необхідними засобами інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону для виконання завдань інженерного забезпечення, організацію управління інженерними підрозділами.

Начальник інженерної служби повинен бути готовий доповісти стислі висновки щодо оцінки інженерної обстановки. За браком часу начальник інженерної служби може бути заслуханий тільки з найважливіших питань інженерного забезпечення.

12. Для проведення рекогносцирування в органах охорони державного кордону з питань інженерного облаштування державного кордону створюється рекогносцирувальна група під керівництвом першого заступника начальника органу Держприкордонслужби - начальника штабу.

Результати вибору траси ЛПІС і місць будівництва окремих споруд оформляються актом рекогносцирування, зразок якого наведено в додатку 4 до цієї Інструкції, у якому зазначаються:

склад рекогносцирувальної групи;

стисла характеристика природних умов району будівництва; методика й обсяги виконання робіт;

загальна характеристика обґрунтування оптимального напрямку траси ЛПІС (місця будівництва споруд);

особливості природних і штучних перешкод та ділянок, що перетинаються із трасою для облаштування ЛПІС;

характеристики будівельних майданчиків тощо.

До акта рекогносцирування додається карта або схема рекогносцирування, на яку наносяться всі результати рекогносцирування, у тому числі:

варіанти траси ЛПІС та її оптимальний варіант на основі порівняння; варіанти траси для облаштування ЛПІС, що плануються до будівництва інженерних споруд і загороджень;

під'їзні шляхи до району будівництва;

болота, річки, струмки, яри та інші важкопрохідні місця, що перетинаються із трасою, шляхи їх перетинання або обходу;

місця заготівлі місцевих будівельних матеріалів та їх запаси; передбачувані місця тимчасової дислокації інженерних підрозділів та інші дані.

Документи рекогносцирування підписує весь склад рекогносцирувальної групи. Затверджені начальником органу охорони державного кордону документи рекогносцирування стають підставою для перспективного і річного планування інженерного облаштування державного кордону та проведення інженерних робіт.

13. Після завершення інженерного сезону начальник інженерної служби узагальнює результати виконання заходів, визначених планом інженерного облаштування державного кордону, та доповідає заступнику начальника органу Держприкордонслужби з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу).

3. Організація інженерного забезпечення на ділянці підрозділу охорони державного кордону

1. Інженерне забезпечення охорони державного кордону на ділянці підрозділу охорони кордону складається з комплексу інженерних заходів та завдань.

Зміст, характер, обсяги і види завдань інженерного забезпечення доводяться начальникам підрозділів охорони державного кордону у формі витягів з наказів, розпоряджень і планів.

2. Начальник підрозділу охорони державного кордону:

відповідає за утримання у справному стані інженерних споруд, загороджень, засобів інженерного озброєння, інженерних технічних засобів охорони кордону на ділянці підрозділу;

особисто та через офіцерів підрозділу керує роботою з виконання завдань інженерного забезпечення на ділянці відповідальності;

своєчасно вживає заходів щодо усунення виявлених недоліків і несправностей інженерних технічних засобів охорони кордону;

здійснює контроль за виконанням поставлених інженерних завдань;

постійно вивчає місцевість і обстановку на ділянці відповідальності щодо інженерних питань;

організовує роботи з утримання інженерних споруд і загороджень;

особисто бере участь у роботі рекогносцирувальних груп, подає пропозиції начальнику органу охорони державного кордону щодо розвитку і вдосконалення інженерного облаштування державного кордону на ділянці підрозділу, після затвердження організовує їх виконання;

контролює стан утримання та правильність використання інженерних споруд і загороджень, інженерних технічних засобів охорони кордону.

Отримавши витяг із плану інженерного облаштування державного кордону на ділянці відповідальності, начальник підрозділу охорони державного кордону з'ясовує завдання підрозділу, їх характер, обсяг, порядок і строки виконання.

3. Завдання з інженерного облаштування державного кордону виконують прикордонні наряди спеціально призначені з цією метою.

Під час поставлення завдань на добу начальник підрозділу охорони державного кордону дає вказівки про підготовку особового складу, інструменту та матеріалів, необхідних для виконання інженерних робіт.

Для виконання завдань інженерного забезпечення начальник підрозділу охорони державного кордону (старший зміни прикордонних нарядів) перевіряє готовність особового складу та зазначає:

склад та оснащення груп;

завдання і порядок їх виконання;

маршрути, порядок переміщення до місць виконання інженерних робіт;

заходи безпеки під час руху та проведення робіт;

тривалість виконання робіт і строк повернення;

порядок зв'язку.

Прибувши до підрозділу охорони державного кордону після виконання інженерних робіт, старший інженерної групи доповідає про виконані інженерні роботи.

4. З метою виконання інженерних завдань, що потребують спеціальної підготовки, підрозділ охорони державного кордону може бути посилений інженерною групою з управління органу охорони державного кордону. Чисельність і склад таких груп визначає начальник інженерної служби.

Роботи на ділянці відповідальності підрозділу охорони державного кордону виконуються згідно з нарядом-наказом на виконання інженерних робіт (додаток 5).

Прибувши до підрозділу охорони державного кордону, старший групи доповідає начальнику підрозділу охорони державного кордону про мету прибуття, оснащення групи та перелік інженерних робіт, запланованих для проведення.

Начальник підрозділу охорони державного кордону здійснює контроль за виконанням інженерних робіт та організовує всебічне забезпечення інженерної групи.

Після завершення робіт начальник підрозділу охорони державного кордону приймає виконані інженерні роботи та разом зі старшим інженерної групи робить відмітки в наряді-наказі про його виконання та погоджує акт виконаних робіт (додаток 6).

5. Контроль за виконанням інженерних робіт начальник інженерної служби здійснює:

дистанційно, шляхом заслуховування старшого інженерної групи та посадових осіб підрозділу охорони державного кордону;

безпосередньо під час виїзду на ділянку відповідальності підрозділу охорони державного кордону.

Начальник інженерної служби після прибуття інженерної групи з підрозділу охорони державного кордону після виконання інженерних робіт відповідно до наряду-наказу:

заслуховує старшого інженерної групи про виконані інженерні роботи;

аналізує виконання інженерних робіт та враховує їх результати в подальшому плануванні інженерного облаштування державного кордону;

перевіряє стан засобів інженерного озброєння та інженерних технічних засобів охорони кордону, що використовувалися інженерною групою, та визначає завдання з їх обслуговування (ремонту);

доповідає заступнику начальника органу охорони державного кордону з озброєння та техніки (начальнику інженерно-технічного відділу) про результати проведення інженерних робіт.

IV. Виконання завдань інженерного забезпечення

1. Інженерна розвідка

1. Заходи інженерної розвідки здійснюються на всіх етапах організації службової діяльності органу охорони державного кордону. Інженерна розвідка проводиться з метою отримання необхідних відомостей для організації інженерного забезпечення охорони державного кордону.

2. Під час інженерної розвідки встановлюються:

на території суміжної держави - проведення інженерних заходів, спрямованих на підготовку можливого порушення державного кордону; характер і ступінь інженерного облаштування місцевості в прикордонній смузі; стан доріг, мостів, місця розташування і типи інженерних споруд та загороджень; інженерні технічні засоби охорони кордону, що використовуються прикордонними підрозділами суміжної сторони;

на своїй території - характер місцевості на ділянці відповідальності підрозділу охорони державного кордону та її вплив на виконання завдань інженерного забезпечення, захисні та маскувальні її властивості; стан мережі доріг, мостів та переправ, їх вантажопідйомність; прохідність місцевості поза дорогами в різні пори року; характер водних перешкод та інших перепон, умови їх подолання; категорія ґрунтів, можливості використання підручних засобів для виконання завдань інженерного забезпечення.

3. Інженерну розвідку здійснюють усі прикордонні наряди під час несення служби, фахівці інженерних підрозділів, інші підрозділи та органи Держприкордонслужби.

2. Порядок установлення та утримання інженерних споруд

1. В інтересах охорони державного кордону на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону створюється прикордонна інженерна інфраструктура, яка забезпечує:

позначення на місцевості проходження державного кордону;

ускладнення дій порушників державного кордону;

своєчасне і надійне виявлення правопорушників або ознак порушення державного кордону;

визначення напрямку і часу подолання ЛПІС;

створення сприятливих умов для ефективного застосування сил і засобів органу охорони державного кордону під час охорони державного кордону.

Основна частина інженерних споруд та загороджень споруджується на ЛПІС. Варіанти лінії прикордонних інженерних споруджень наведено у додатку 7 до цієї Інструкції. У разі потреби окремі інженерні споруди можуть облаштовуватися за її межами. ЛПІС включає інженерні загородження, споруди для візуального спостереження, контрольно-слідову смугу, шляхи руху прикордонних нарядів (дорогу, стежку тощо). Залежно від умов місцевості та обстановки на державному кордоні на ЛПІС можуть облаштовуватися інші елементи прикордонної інженерної інфраструктури.

2. Державний кордон на місцевості позначається ясно видимими прикордонними знаками, форми, розмір і порядок установлення яких визначаються законодавством України і міжнародними договорами України.

Порядок утримання прикордонної просіки (смуга очищення), на якій установлюються прикордонні знаки, визначається договорами із суміжними державами.

3. Інформаційно-попереджувальні таблички "УВАГА! Державний кордон України. Прохід заборонено", зразок яких наведено у додатку 8 до цієї Інструкції, призначені для запобігання випадкам незаконного перетинання державного кордону громадянами України, іноземцями та особами без громадянства під час їх пересування в межах прикордонної смуги та контрольованого прикордонного району з написами українською мовою та мовою суміжної держави, що встановлюються на ділянках, де не завершено демаркацію державного кордону.

На недемаркованих ділянках державного кордону інформаційно-попереджувальні таблички встановлюються в межах прикордонної смуги на відстані 30 - 50 м від делімітаційної лінії, визначеної міжнародними договорами, відповідно до особливостей облаштування ЛПІС. Інформаційно-попереджувальні таблички встановлюються одна від одної на відстані в межах видимості неозброєним оком та обов'язково в місцях, де державний кордон перетинають дороги, на берегах озер, річок, каналів, у точках повороту державного кордону на сухопутних ділянках та поблизу пунктів пропуску через державний кордон, що розташовані поблизу державного кордону на 30 - 50 м від лівої та правої меж їх території.

4. Контрольно-слідова смуга (додаток 9) - спеціально підготовлена смуга місцевості, поверхня якої в її природному стані або після спеціальної обробки забезпечує фіксацію і збереження слідів людини, тварини або інших об'єктів. Вона є одним з елементів ЛПІС та може бути природною або штучною.

Як природна контрольно-слідова смуга використовуються сніговий покрив, піщані береги морів, річок, озер, однорідний і густий трав'яний, торф'яний, моховий покрив, нерухомі піски.

Штучна контрольно-слідова смуга (зорана або насипана) обладнується у вигляді смуги місцевості, верхній шар якої розпушено.

Контрольно-слідова смуга має бути безперервною, мати достатню ширину, яка виключала б можливість її подолання без залишення слідів або інших ознак перебування на ній, забезпечувати можливість застосування засобів механізації під час обробки й утримання по всій трасі проходження.

За своїм призначенням контрольно-слідові смуги можуть бути основні та допоміжні. Основна контрольно-слідова смуга має ширину не менше ніж 5 м та облаштовується на ЛПІС. Інші контрольно-слідові смуги - допоміжні, завширшки до 2 м, які за потреби можуть облаштовуватися з тильного боку загородження.

Розроблення штучної контрольно-слідової смуги становить розчищення траси, її орання та розпушування.

Утримання контрольно-слідової смуги в робочому стані досягається правильною їх обробкою і суворим дотриманням слідового режиму.

Утримання включає:

очищення поверхні смуги від каміння, коренів, інших сторонніх предметів, які можуть бути використані правопорушниками для її подолання без залишення слідів;

періодичне орання, боронування;

усунення рослинності;

підсипання ґрунту (за потреби).

5. Для забезпечення пересування прикордонних нарядів, висунення, розгортання, маневру сил і засобів підрозділів охорони державного кордону облаштовуються прикордонні дороги і стежки.

Прикордонні дороги за напрямками розподіляються на:

рокадні - прокладені паралельно ЛПІС і призначені для пересування прикордонних нарядів, забезпечення їх маневру, а також висунення і розгортання резервів підрозділів охорони державного кордону;

фронтальні - від підрозділу охорони державного кордону до рокадних доріг та державного кордону;

під'їзні шляхи - від підрозділу охорони державного кордону до об'єктів та інженерних споруд, які розташовані за межами ЛПІС.

Для пересування піших прикордонних нарядів на ділянці підрозділу охорони державного кордону прокладаються прикордонні стежки, які можуть облаштовуватися поблизу від лінії державного кордону (для перевірки прикордонних знаків та прикордонних просік) та ЛПІС.

З метою забезпечення безпеки руху на небезпечних ділянках прикордонних доріг та стежок установлюються інформаційно-попереджувальні таблички "УВАГА! Небезпечна ділянка місцевості" (додаток 10).

Для захисту земляного полотна, дорожнього покриття і контрольно-слідової смуги від розмиття влаштовуються водовідвідні споруди - кювети, водоперепустки, нагірні та водовідвідні канави, випарні басейни, різноманітні дренажні пристрої.

Через водні перешкоди, ущелини та інші перешкоди будують пішохідні містки та кладки. Для подолання крутих підйомів і спусків на стежках влаштовуються сходинки та інші пристосування.

Для забезпечення несення служби прикордонними нарядами "Контрольний пост" на автомобільних дорогах прикордонний наряд забезпечується комплектом контрольного поста (додаток 11), що складається з переносного шлагбаума, комплекту дорожніх знаків, пристроїв примусового зупинення автотранспорту та дисків із червоними світловідбивачами.

6. Для подолання водних та інших перешкод на шляхах руху, маневру і підвозу облаштовуються мости або інші переправи.

7. Для зльоту та посадки вертольотів на ділянках відповідальності органів охорони державного кордону обладнується злітно-посадковий майданчик для вертольотів (додаток 12).

На кожен злітно-посадковий майданчик для вертольотів (далі - ЗПМВ) оформлюється паспорт злітно-посадкового майданчика для вертольотів за зразком, наведеним у додатку 13 до цієї Інструкції.

ЗПМВ має постійно підтримуватися в готовності до приймання вертольотів. Узимку майданчик прибирається від снігу.

Утримання посадкового майданчика для вертольотів полягає в систематичній перевірці його стану, проведенні поточного ремонту твердого покриття і вітропокажчика, фарбуванні кутників, підтриманні в належному стані під'їзних шляхів.

Начальник підрозділу охорони державного кордону, на ділянці якого знаходиться ЗПМВ, відповідальний за утримання та готовність ЗПМВ.

8. Споруди для візуального спостереження - спеціально обладнаний пост спостереження, з якого ведеться спостереження за певними об'єктами, районами та місцевістю на території України і суміжної держави. На ділянці відповідальності підрозділів охорони державного кордону створюється система постів спостереження.

За своїм призначенням пости спостереження поділяються на приховані та відкриті.

Основу системи спостереження становлять відкриті пости спостереження, для облаштування яких використовуються металеві спостережні вишки (далі - МСВ) промислового виготовлення заввишки 17 м.

Параметри металевої спостережної вишки та заходи безпеки під час несення служби на ній наведено у додатку 14 до цієї Інструкції.

На кожну МСВ оформлюється паспорт металевої спостережної вишки (додаток 15). По периметру спостережної вишки встановлюється огороджувальний паркан заввишки 50 - 100 см. Усі МСВ на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону нумеруються послідовно, починаючи з правого флангу.

Приховані пости спостереження (додаток 16) призначаються для ведення прихованого спостереження за прилеглою місцевістю і становлять обладнані замасковані споруди, основу яких складають заглиблені в землю приховані пости спостереження. Підходи до них ретельно маскуються.

Крім того, приховані пости спостереження можуть улаштовуватися на деревах та в інших місцях, зручних для прихованого розміщення прикордонного наряду.

9. На річкових та озерних ділянках, де підрозділи охорони державного кордону оснащено малими прикордонними катерами, для їх постійного і тимчасового базування обладнують причали для малих плавзасобів (додаток 17).

Причал для малих плавзасобів обладнують спеціальними відбійними і швартовими пристроями. Відбійні пристрої призначено для запобігання пошкодженню причальних споруд. Як відбійні пристрої використовують старі автомобільні шини, спеціальні кранці з трубчастої гуми тощо.

Відстань між відбійними пристроями вздовж причальної лінії має забезпечити недопущення зіткнення судна з причальною стінкою.

Швартові пристрої призначено для швартування малих прикордонних катерів на час їх стоянки біля причалів. На березі поблизу причалу встановлюється інформаційно-попереджувальна табличка "Причал для малих плавзасобів". По периметру причал обладнують поручнями.

Перед початком навігації причали обслуговуються та перевіряється їх справність.

Обладнуючи причал, слід ураховувати зміни рівня води у водоймах та льодостав узимку.

Причал для малих плавзасобів постійно утримується в готовності до прийому плавзасобів.

10. Для забезпечення несення служби прикордонними нарядами на річкових ділянках державного кордону та інших водоймах може обладнуватися плавучий модуль (додаток 18). Плавучий модуль складається з річкової ланки понтонно-мостового парку, на якій установлено службовий модуль.

Плавучий модуль обладнують прожекторами заливного світла, джерелом автономного електроживлення, місцем зберігання зброї та спеціальних засобів, засобами пожежної безпеки, аварійно-рятувальним майном (рятувальні жилети) та іншими засобами забезпечення життєдіяльності.

11. Для забезпечення ефективного використання в охороні державного кордону радіолокаційно-прожекторного озброєння та оптико-електронних засобів спостереження облаштовуються позиції для інженерних технічних засобів охорони кордону та пости технічного спостереження.

Позиція для інженерних технічних засобів охорони кордону (додаток 19) повинна мати майданчик для їх розміщення, зручні під'їзні шляхи та забезпечувати найбільш повне використання їх можливостей.

Пости технічного спостереження використовуються для ведення технічного спостереження в умовах обмеженої видимості та вночі, а також облаштовуються для забезпечення висвітлення надводної обстановки.

3. Порядок установлення та утримання інженерних загороджень

1. Для забезпечення охорони державного кордону органи охорони державного кордону застосовують невибухові інженерні загородження. Основна їх кількість облаштовується на ЛПІС.

2. Невибухові інженерні загородження поділяються на протитранспортні та протипіхотні.

До протитранспортних загороджень (додаток 20) належать протитранспортні рови, надовби, їжаки, завали тощо. Протитранспортні рови можуть мати розміри 4 х 2 м та 2 х 2 м залежно від умов місцевості та обстановки на державному кордоні.

До протипіхотних загороджень належать дротяні загородження різних типів (додаток 21). Вони поділяються на стаціонарні та переносні.

До стаціонарних дротяних загороджень належать:

загородження з колючого дроту або ріжучої стрічки "Єгоза" на стійках заввишки не менше ніж 2 м;

спіральне загородження з ріжучої стрічки "Єгоза" на стійках заввишки не менше ніж 2 м;

панельне, сітчасте загородження заввишки не менше ніж 2 м;

дротяні сітки на низьких кілках ("спотикачі").

Основу стаціонарних дротяних загороджень складають спіральні загородження з ріжучої стрічки "Єгоза" на стійках заввишки не менше ніж 2 м.

Усі стаціонарні загородження на стійках зверху посилюються спіральною ріжучою стрічкою "Єгоза" діаметром 45 - 60 мм.

До переносних дротяних загороджень належать:

дротяні їжаки;

дротяні рогатки;

пакети малопомітних перешкод.

4. Фортифікаційне облаштування

1. З метою забезпечення найбільш ефективного застосування зброї, бойової техніки та надійного захисту особового складу від усіх засобів ураження місця несення служби та дислокації прикордонних підрозділів облаштовуються фортифікаційними спорудами (окопи, траншеї, ходи сполучення, споруди для спостереження та ведення вогню, укриття для особового складу, техніки тощо).

2. Для ведення вогню, спостереження і захисту від засобів ураження облаштовуються окопи (додаток 22).

3. Траншея (додаток 23) призначена для ведення вогню, спостереження, прихованого розташування підрозділу та маневру. Траншея обладнується бійницями, гніздами для стрільців, майданчиками для кулеметів і гніздами для інших вогневих засобів, а також укриттями для особового складу.

4. Для прихованого сполучення між окремими окопами (траншеями) облаштовуються ходи сполучення (додаток 24). Їх пристосовують до оборони, облаштовуючи в них бійниці, гнізда і майданчики для стрільби з автоматів, кулеметів та інших вогневих засобів.

5. Окопи для техніки (додаток 25) облаштовуються з метою поліпшення умов застосування озброєння та підвищення захищеності екіпажів і техніки від засобів ураження.

6. Для укриття особового складу облаштовуються перекриті щілини, бліндажі (додаток 26), що забезпечують захист особового складу від засобів ураження, укриття від холоду та негоди, необхідні умови для відпочинку.

7. Для захисту автомобільної техніки облаштовуються укриття для техніки котлованного типу (додаток 27) на одну або дві машини.

8. В умовах безпосереднього зіткнення з противником або відсутності достатнього часу на проведення всіх заходів із фортифікаційного облаштування місць несення служби та дислокації прикордонних підрозділів облаштовуються:

у першу чергу - одиночні окопи, які надалі з'єднуються траншеями, окопи для техніки та інших вогневих засобів;

у другу чергу - запасні окопи для техніки та інших вогневих засобів;

у третю чергу - укриття для особового складу.

Порядок та обсяги фортифікаційного облаштування в зазначених умовах визначає командир (начальник) підрозділу.

9. У разі загострення обстановки, наявності достатнього часу для фортифікаційного облаштування місць несення служби та дислокації прикордонних підрозділів на ділянці відповідальності органу охорони державного кордону проводиться рекогносцирування, під час якого визначається порядок та обсяг фортифікаційного облаштування з максимальним застосуванням інженерної техніки.

10. Фортифікаційне облаштування опорного пункту (розміри, кількість та типи споруд, їх розташування тощо) залежить від штатної чисельності та озброєння підрозділу охорони державного кордону.

11. За потреби будівлі та споруди органів охорони державного кордону облаштовуються для ведення вогню та захисту особового складу, а саме здійснюються:

підготовка віконних і дверних прорізів для використання як вогневих позицій;

підготовка підвалів для використання як сховищ;

посилення дерев'яних будівель бетонними або металевими щитами, мішками з піском;

обладнання (за можливості) приміщень прихованими виходами;

захист вікон приміщень із зовнішнього боку протигранатною сіткою;

улаштування кам'яних, цегельних і залізобетонних парканів, бійниць;

інші заходи з метою підвищення ефективності застосування озброєння та захисту особового складу.

12. До виконання завдань фортифікаційного облаштування залучається весь особовий склад підрозділу охорони державного кордону.

5. Інженерне маскування

1. Інженерні заходи з маскування здійснюються з метою приховування від правопорушників побудови охорони державного кордону та введення їх в оману щодо дійсного складу, розташування, стану, можливостей, намірів та характеру дій підрозділів охорони державного кордону. Такі заходи сприяють досягненню раптовості дій підрозділів (прикордонних нарядів), зберіганню їх боєздатності та підвищенню живучості.

Інженерні заходи з маскування становлять:

маскувальне фарбування техніки та об'єктів;

застосування табельних маскувальних засобів;

улаштування несправжніх споруд та загороджень.

2. Маскувальне фарбування застосовують з метою зменшення помітності техніки і споруд або викривлення їх зовнішнього вигляду, надання їм кольору і малюнка навколишньої місцевості.

Основними видами маскувального фарбування є захисне та деформувальне.

Захисне фарбування - однокольорове фарбування, найбільш близьке за кольором до переважного фону місцевості. Застосовується для фарбування техніки та озброєння, а також інженерних споруд, розташованих на подібній до кольору фону місцевості.

Деформувальне фарбування (додаток 28) - багатоколірне забарвлення плямами різних форм і розмірів, що подібні до кольору основних плям фону місцевості. Складається з основного кольору та одного - двох контрастних щодо нього додаткових кольорів.

Для літнього, весняного та осіннього деформувального фарбування застосовується триколірне забарвлення - основний колір займає площу близько 50 % поверхні об'єкта, а два інших - по 25 %.

Зимове двоколірне забарвлення складається з плям білого і темного (коричневого, сірого або зеленого) кольорів. Площа забарвлення білого кольору становить до 75 % поверхні об'єкта.

Розміри плям мають бути не менше ніж 0,5 м та не перевищувати 2 м. Плями розташовують несиметрично, щоб їх осі складали кути 30 - 60°. Якщо пляма на об'єкті, який фарбують, переходить з однієї поверхні на іншу, її вісь не має збігатися з кутами, що виступають.

3. До табельних маскувальних засобів належать засоби індивідуального маскування особового складу (маскувальний одяг) та маскувальні комплекти для приховування озброєння, техніки та споруд від оптичних засобів розвідки.

Маскувальні комплекти (додаток 29) складаються з маскувального покриття і пристосувань для його встановлення та транспортування. Маскувальне покриття має розмір 12 х 18 м, збирається із 12 стандартних елементів розміром 3 х 6 м, які з'єднані між собою шнурівкою.

V. Інженерні технічні засоби охорони кордону

1. Застосування інженерних технічних засобів охорони кордону

1. Інженерні технічні засоби охорони кордону призначені для забезпечення дистанційного контролю за ділянками, що охороняються, передавання підрозділом охорони державного кордону, прикордонним нарядам сигналів про факт і місце спрацювання, виявлення та класифікації надводних і наземних цілей.

2. Висока ефективність застосування інженерних технічних засобів охорони кордону досягається:

тактично грамотним підбором потрібного виду інженерних технічних засобів охорони кордону для прикриття ділянки кордону (об'єкта);

правильним вибором місця (рубежу, позиції) установки інженерних технічних засобів охорони кордону з урахуванням їх тактико-технічних можливостей та умов місцевості;

умілим використанням усіх технічних можливостей інженерних технічних засобів охорони кордону;

використанням інженерних технічних засобів охорони кордону в комплексі з інженерними спорудами і загородженнями;

організацією експлуатації інженерних технічних засобів охорони кордону з неухильним дотриманням вимог керівних документів та експлуатаційної документації, своєчасним і якісним проведенням регламентних робіт;

виконанням під час експлуатації інженерних технічних засобів охорони кордону правил маскування і протидії технічним засобам розвідки;

наявністю необхідного резерву апаратури, своєчасним і повним забезпеченням підрозділів запасними частинами, ремонтними комплектами, приладами, обладнанням та експлуатаційними матеріалами для регламентних і ремонтних робіт.

2. Сигналізаційне озброєння

1. За технічним призначенням засоби сигналізаційного озброєння поділяються на сигналізаційні засоби охорони протяжних ділянок, сигналізаційні засоби охорони локальних ділянок та сигналізаційні засоби охорони режимних об'єктів.

До сигналізаційних засобів охорони протяжних ділянок належать сигналізаційні комплекси та системи, призначені для сигналізаційного прикриття ділянок відповідальності підрозділів охорони державного кордону.

До сигналізаційних засобів охорони локальних ділянок належать різні сигналізаційні комплекси (системи) та прилади, призначені для прикриття окремих напрямків.

До сигналізаційних засобів охорони режимних об'єктів належать різні охоронні прилади та системи. Сигналізаційні засоби охорони призначені для сигналізаційного прикриття режимних об'єктів та окремих службових приміщень підрозділу охорони державного кордону.

2. Експлуатація засобів сигналізаційного озброєння здійснюється згідно з вимогами актів організаційно-розпорядчого характеру Адміністрації Держприкордонслужби (начальника органу охорони державного кордону), планів та інструкцій з експлуатації засобів сигналізаційного озброєння.

3. Радіолокаційно-прожекторне озброєння

1. Радіолокаційне озброєння має у своєму складі стаціонарні, пересувні та переносні радіолокаційні станції, засоби їх обслуговування, ремонту, а також електричні джерела живлення до них.

Стаціонарні радіолокаційні станції є елементом системи технічного спостереження на морських ділянках.

Пересувні та переносні радіолокаційні станції є основними засобами контролю на сухопутній ділянці державного кордону.

2. Прожекторне озброєння складається зі стаціонарних і пересувних прожекторних установок далекої дії, пересувних прожекторних станцій близької дії.

Стаціонарні та пересувні прожекторні установки далекої дії використовуються на морських ділянках кордону для контролю за надводною обстановкою і розпізнавання надводних цілей як самостійно, так і разом зі стаціонарними і пересувними радіолокаційними станціями та приладами спостереження.

Прожекторні станції близької дії (автомобільні прожекторні станції) використовуються на сухопутних річкових та озерних ділянках кордону в комплексі з пересувними (переносними) радіолокаційними станціями, а також приладами спостереження. Вони можуть використовуватися також для прикриття напрямів ймовірного руху порушників кордону (стиків зон виявлення стаціонарних постів технічного спостереження), які не забезпечені стаціонарними прожекторними установками, та освітлення надводних цілей на морських ділянках кордону (акваторії портів, рейдів, причалів, місць стоянок суден).

VI. Особливості інженерного забезпечення охорони державного кордону

1. Особливості інженерного забезпечення охорони державного кордону в різні пори року

1. У зимовий період виконуються такі завдання:

очищення прикордонних просік;

заготівля матеріалів, їх доставка до місць виконання робіт;

підготовка засобів інженерного озброєння до інженерного сезону;

утримання у справному стані інженерних технічних засобів охорони кордону та інженерних споруд (очищення ЗПМВ від снігу, утримання доріг тощо).

2. Протягом весняно-літнього періоду виконуються такі завдання:

відновлення прикордонної інженерної інфраструктури після зимового періоду;

планове нарощення наявної прикордонної інженерної інфраструктури.

3. В осінній період:

завершується виконання завдань інженерного сезону;

здійснюється підготовка засобів інженерного озброєння, інженерних технічних засобів охорони кордону та прикордонної інженерної інфраструктури до зимового періоду (обслуговування засобів інженерного озброєння, інженерних технічних засобів охорони кордону, утеплення інженерних та фортифікаційних споруд тощо).

2. Особливості інженерного забезпечення охорони державного кордону на річках, озерах

1. Під час організації інженерного забезпечення охорони державного кордону на річках, озерах слід ураховувати їх режим і порядок використання, наявність і стан бродів, проток, приток, місць припливу та відливу, островів, гідротехнічних споруд, мостів та переправ, заселеність берегів, а також характер прибережної місцевості.

Найбільша щільність інженерних споруд і загороджень по берегах судноплавних рік, озер створюється на ділянках, зручних для підходу плавзасобів порушників, а також на підходах до населених пунктів, причалів та районів риболовлі.

Якщо рівень води в річці (озері) може змінюватися, проводяться заходи щодо захисту інженерних споруд і загороджень від затоплення і руйнування.

2. У місцях, де контрольно-слідові смуги перериваються водною поверхнею, їх додатково обладнують на обох берегах по обидва боки на відстань не менше ніж 100 м відповідно до умов місцевості за зразком, наведеним у додатку 30 до цієї Інструкції.

3. Річки, що перетинають кордон, та гирла приток прикордонних річок за потреби можуть прикриватися боновими загородженнями (додаток 31) та іншими загородженнями.

Водоперепускні ґрати за потреби очищають від сміття та інших предметів.

Бонові загородження влаштовуються з бочок або колод, зв'язаних між собою тросами, що утримуються на берегах анкерами.

3. Особливості інженерного забезпечення охорони державного кордону в різних природно-кліматичних умовах

1. Особливістю інженерного забезпечення охорони державного кордону в лісисто-болотистій місцевості є:

облаштування на болотистих ділянках гатей для доріг та контрольно-слідових смуг;

облаштування та позначення шляхів руху прикордонних нарядів, пішохідних кладок та осушувальних канав.

Найбільша щільність інженерних споруд і загороджень у лісисто-болотистій місцевості створюється на ділянках, де до державного кордону виходять дороги, просіки, стежки, річки та струмки, а також на напрямах, де поблизу державного кордону розташовані населені пункти, райони лісозаготівель та інші об'єкти, що можуть бути використані правопорушниками як орієнтири.

Приховані пости спостереження та фортифікаційні споруди будуються, як правило, напівзаглибленого або насипного типів з урахуванням вимог гідроізоляції.

Усі фронтальні стежки, що пролягають через болота до кордону і не використовуються прикордонними нарядами, прикриваються загородженнями і інженерними технічними засобами охорони кордону.

2. Особливістю інженерного забезпечення охорони державного кордону в гірській місцевості є:

позначення небезпечних ділянок на маршрутах руху прикордонних нарядів (сходження лавин, каменепади, зсуви тощо) та облаштування обходів;

облаштування прихованих постів спостереження на головних висотах у декілька ярусів;

облаштування підвісних мостів;

створення запасів піску або щебеню на крутих підйомах, спусках і поворотах.

Щільність інженерних споруд і загороджень збільшується на ділянках, де за умовами місцевості є зручні шляхи руху до державного кордону та в тил.

 

Начальник Управління взаємодії
з Державною прикордонною службою
Міністерства внутрішніх справ України

С. Рябий
Обновлен 21 июн 2019. Создан 29 окт 2015 
«Автошкола Константа ГС» на Яндекс.Картах
Пользовательского поиска
AVTOINDEX.COM Автомагазин Автогарант
Просмотреть Автошкола Константа-ГС на карте большего размера

автоматический обменный пункт производит обмен Webmoney и E-Gold


Пожалуйста выберите электронные деньги для обмена:

Отдаете:
Получаете:

www.superchange.ru

Всеукраїнський сайт безкоштовної реклами белый каталог сайтов Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев
ERA.COM.UA
интернет портал
Размещено на Start.Crimea.UA Украинский портАл МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Directrix.ru - рейтинг, каталог сайтов AVTOINDEX.COM Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев - Каталог компаний, фирм и веб-сайтов Украины, Киев. Добавить сайт в каталог Автошколы, Автомобили, Киев. Каталог сайтов femina.com.ua Украинский портАл Автошкола Спойлер Сайты недвижимости. Каталог недвижимости Бест Риэлти. Добавить сайт, ссылку, ресурс, URL. Обмен ссылками Аренда квартиры в Киеве Агентство недвижимости в Киеве Kiev apartments for rent Снять квартиру в Киеве. Сдам квартиру в Киеве. Долгосрочная аренда квартир Киев. Договор аренды, типовой образец. Квартиры в Киеве посуточно Гостиницы Киева белый каталог сайтов - рейтинг Каталог лучших сайтов, добавить свой сайт. только интересные сайты! > Украинский каталог сайтов Каталог сайтов OpenLinks.RU Украина онлайнСамый большой каталог сайтовАвтошкола Спойлер в Киеве ДДО Украины Каталог сайтов на http://www.globalmarket.com.ua/
Каталог сайтов GOOGLEРабота и бизнес в Интернете с компанией ФИНАНСОВАЯ ЛИНИЯAutoMotoTruck - легковые авто, грузовые, специальные средства передвижения, а также авиа, водная и железнодорожная техника AVTOINDEX.COMКаталог компаний и предприятий УкраиныКаталог компаний Украины КОНСТАНТА-ГС, АВТОШКОЛА, ООО
ORCID iD iconhttps://orcid.org/0000-0001-9700-7425